Pod koniec lutego Youtube ogłosił, że ma zamiar na poważnie wejść w świat podcastów. Nowa usługa początkowo docierała tylko do mieszkańców USA. Teraz debiutuje również w innych krajach. Co ma oferować?

Nie wiem, czy pamiętacie jeszcze Google Podcast? To usługa, która oferowała dostęp do podkastów, która została stworzona w ofensywie do podobnych usług jak Anchor czy Apple Podcasty (które, zadebiutowało już ponad 11 lat temu). W zeszłym roku dowiedzieliśmy się jednak, że usługa Google Podcast zostanie wygaszona, a jej funkcjonalność przejmie YouTube. Te plany właśnie zaczęły się materializować na szeroką skalę.

//dzisiaj na dailyweb

YouTube Podcast w nowych krajach

W marcu Marcin informował Was, że w YouTube dużo się zmieni. W końcu po 10 latach opuściła go Susan Wojcicki, która była tam szefową. Zastąpił ją, jej bliski współpracownik Neal Mohan. Nie zwiastowało to jakoś szczególnie nowych porządków.W końcu zmiana na stanowiskach była jej prywatną decyzją, która podyktowana była względami osobistymi.

Okazało się jednak, że Neal Mohan ma znacznie więcej planów w głowie, niż tylko te, o których nam wcześniej komunikował YouTube. Pod koniec lutego, na zamkniętej konferencji poinformował on, że dużo uwagi poświęconej zostanie w przyszłości funkcjom społecznościowym i tym znanym u konkurencji, jak szybkie i krótkie formy. Zapowiedziano też, jak pisałem powyżej o tym, że Google Podcasty stanie się częścią YouTube.

YouTube

Od tamtego czasu przygotowywano warstwę funkcyjną. Oddano w YouTube Studio narzędzia, które miały pomóc w tworzeniu podcastów. Pod koniec kwietnia poinformowano też, że funkcja podcastów zaczyna być wdrażana partiami u wszystkich użytkowników YouTube w USA. Wkrótce po tym, użytkownicy donosili, że w YouTube Music w karcie Odkrywaj w zakładce z nastrojami i gatunkiem, pojawiła się opcja podcastów. To najpewniej to samo miejsce, w którym zobaczą je mieszkańcy Europy.

Aby się nimi cieszyć, niepotrzebne jest posiadanie aktywnej usługi premium. Audycje dostępne są na żądanie, w trybie offline oraz umożliwiono ich działanie w tle. Działanie podcastów oferuje też płynne przejście między formą audio a wideo na kanale twórcy na YT. Sama zakładka z podkastami od strony funkcyjnej jest podobna do tej z muzyką.

Jak podaje serwis 9to5Google.com od wczoraj (czwartek) użytkownicy takich krajów jak Kanada i Brazylia również mają dostęp do usługi. Widać więc, że maszyna ruszyła i funkcją tą wkrótce będą cieszyć również mieszkańcy naszego kraju.