W ostatnich latach popularność zyskują aplikacje PWA, czyli Progressive Web App. Przypominają one standardowe strony internetowe, przy czym część ich zasobów zapisywana jest na urządzeniu. To pozwala na ich szybsze ładowanie, nawet przy słabym połączeniu internetowym. Okazuje się, że PWA upodobało sobie Google w odniesieniu do dostarczanych przez siebie serwisów. W takim trybie można już zainstalować YouTube Music oraz YouTube TV na swoich komputerach. Jak donosi 9to5Google, do tego zestawu dołączył także YouTube.

youtube pwa 1

YouTube jako aplikacja PWA

Zasada korzystania z YouTube na komputerach u większości jest taka sama – otwieramy go w przeglądarce. A co gdyby można było to zrobić za pomocą dedykowanej aplikacji? To jest możliwe, dzięki omawianemu wyżej PWA. Jak to zrobić? Sam proces jest bardzo prosty, mimo to jest jedno „ale”. Musimy mieć na komputerze zainstalowaną przeglądarkę internetową opartą na silniku Chromium. Może to być Chrome lub np. Edge od Microsoftu. System w tym przypadku nie gra roli – to akurat ogromna zaleta PWA.

youtube pwa 2

Prosta instalacja aplikacji YouTube

Żeby zainstalować YouTube jako aplikację PWA, otwieramy w przeglądarce https://youtube.com. W jej prawym oknie będziemy mogli zauważyć ikonkę charakterystycznego plusika. U niektórych użytkowników już po wejściu na stronę YouTube może pojawiać się informacja o dostępności aplikacji PWA. Teraz pozostaje już tylko kliknąć „Zainstaluj”. Proces ten jest bardzo szybki. Po jego zakończeniu będziecie mogli zobaczyć w menu Start (Windows) lub launchpadzie (macOS) ikonkę z aplikacją YouTube. Po jej otwarciu ujrzycie dokładnie to samo, co po standardowym przejściu na YouTube w przeglądarce.

youtube pwa 3

Wyszukiwanie głosowe na YouTube

Jakiś czas temu Przemek pisał Wam o ciekawych nowościach, które pojawiły się na YouTube. Wśród nich było wyszukiwanie głosowe.

Po kliknięciu ikonki pojawi się zapytanie o możliwość używania mikrofonu, który jest wpięty lub wbudowany w nasze urządzenie. Po tej zgodzie YouTube zacznie nas słuchać. Projekt jest rozwijany, ale już po kilku testach muszę stwierdzić, że to faktycznie działa! Wszystko działa podobnie, jak ma to miejsce w aplikacjach mobilnych. Narzędzie jest bardzo funkcjonalne i praktyczne, po sprawdzeniu na pewno się o tym przekonacie. Do działania wykorzystywany jest algorytm z Asystenta Google, zatem jest to narzędzie zaawansowane i inteligentne. Rozpozna naszą mowę, a także odmieni zapytanie w taki sposób, aby uzyskać jak najbardziej dokładne odpowiedzi.

Źródło: 9to5Google