YouTube ma pomysł jak walczyć z Fake News - wykorzysta Wikipedię

YouTube ma pomysł jak walczyć z Fake News – wykorzysta Wikipedię

Opublikowano 15.03.2018 8:54 -


Fake news to ostatnio temat popularny nie tylko w Internecie, ale także w zasadzie we wszystkich innych mediach. Problem w tym, że wiele osób o nim mówi, ale tylko nieliczni chcą z tym walczyć. Pewną nadzieję na postęp daje ostatnia deklaracja YouTube – serwis przy popularnych filmach z teoriami spiskowymi będzie wyświetlać adnotacje z Wikipedii.

Na pewno znacie to uczucie – wśród polecanych filmów na YouTube wyświetla się Wam jakiś podejrzany kretynizm, więc z ciekawości klikacie. Po chwili oczywiście okazuje się, że to kolejna teoria spiskowa – stek bzdur podsycony tak dobranymi obrazkami i narracją, aby wywołać jak najwięcej kontrowersji i zasymulować uczucie, że właśnie ktoś przed Wami “odkrył Amerykę”. Niestety, nadal sporo ludzi (szczególnie w Internecie) nie zdaje sobie sprawy z tego typu manipulacji.

Okazją do zapytania dużych serwisów o ich politykę co do walki z fake news i teoriami spiskowymi okazała się konferencja/festiwal South by Southwest (SXSW) w Austin. O działania pod tym kątem w YouTube została zapytana jego szefowa – Susan Wojcicki. Zdradziła, że w ciągu najbliższych kilku tygodni serwis zacznie wyświetlać adnotacje z Wikipedii, dzięki którym użytkownicy będą mogli poznać zweryfikowane informacje na właśnie oglądane tematy.

Podejrzenia co do tego, czy dany film zawiera kolejne teorie spiskowe YouTube również będzie “zaciągał” z Wikipedii. Jako przykład podano m.in. chemtrails czy rzekomo sfingowane lądowanie Amerykanów na księżycu. – Jeśli w YouTube pojawią się tego typu filmy, (…) pokażemy widzowi dodatkowy element z informacjami z Wikipedii sygnalizującymi, że może tam znaleźć więcej danych na temat tego konkretnego wydarzenia – powiedziała Wojcicki.

Czy to wystarczy? Oczywiście, że nie. Ale jest to na pewno krok w stronę lepszych, bardziej wartościowych treści w Internecie. Fake news i teorie spiskowe to obszar, gdzie internetowi giganci powinni zdecydowanie reagować. Dlatego pocieszające jest, że coś się w tej materii zaczyna zmieniać.

Źródło: The Verge

Wieści z Rozładowani.pl