Na ten moment o nowej usłudze wiadomo niewiele. YouTube Lite jest obecnie w fazie testów. Mają do niego dostęp obywatele i obywatelki kilku krajów Europy: Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii, Niderlandach, Luxemburgu oraz Belgii.

YouTube Lite, czyli tańsze Premium

Nowa subskrypcja od YouTube działa na każdej platformie, dodatkowo obejmując również YouTube Kids. To bardzo przydatne, bo kto z nas chce faszerować swoje dzieci dodatkowo reklamami, gdy te oglądają swoje ulubione bajki?

Poza brakiem reklam w YouTube Lite otrzymujemy również możliwość odtwarzania filmów z YouTube na telefonie w tle oraz zapisywanie filmów offline. Dzięki obu tym funkcjom możemy cieszyć się znacznie wygodniejszym korzystaniem z apki serwisu.

Premium Lite na ten moment kosztuje €6,99 miesięcznie i w jej ramach możemy oglądać filmy na YouTube bez reklam. To aż 5 euro taniej od zwykłego YouTube Premium, który na Zachodzie kosztuje 11,99 euro. W Polsce YouTube Premium to z kolei koszt 23,99 zł miesięcznie. YouTube Lite w naszym kraju mógłby zatem kosztować zapewne ok. 15 zł za miesiąc.

youtube lite
Źródło: The Verge

Od razu nasuwa się myśl: “kurczę, ale ja mam przecież darmowego adblocka!”. Jasne, kto nie ma? Rzecz w tym, że używając adblocka na stronie YouTube, odbieramy możliwość zarobku naszym ulubionym twórczyniom i twórcom. Być może wybierając subskrypcję YouTube Lite, będziemy mogły i mogli oglądać materiały z naszych ukochanych kanałów, nie odbierając nikomu centa za ich pracę.

Niestety, na ten moment nowa, tańsza subskrypcja nie jest dostępna w Polsce, ale szanse na jej wprowadzenie u nas są naprawdę duże. Taka opcja na pewno by się u nas sprawdziła, biorąc pod uwagę niektórych reklamodawców, którzy zdają się w ogóle nie przebierać w swoich materiałach reklamowych. Ileż to już razy okazywało się, że reklama trwa kilka minut, a nawet godzin? Takie zagrania skutecznie zniechęcają do obejrzenia nieważne jak bardzo wartościowego filmu.