Yeelight sprawiło, że zapragnąłem inteligentnego oświetlenia

Yeelight sprawiło, że zapragnąłem inteligentnego oświetlenia

Opublikowano 28.11.2019 9:38 - Akcja Partnerska


Podłączaliście kiedyś żarówkę do Wi-Fi? Ja nigdy. Dopóki w moje ręce nie trafił zestaw inteligentnego oświetlenia od Yeelight.

Od zawsze jestem fanem dobrego oświetlenia, bo wiem jak wiele może ono wnieść do klimatu pomieszczenia czy choćby wygody pracy. Niestety jeszcze do niedawna dostosowanie światła w domu czy pracy w stu procentach do własnych upodobań było drogie i stosunkowo trudne. Na szczęście chwilę po “rewolucji LED” w oświetleniu nadeszły też czasy inteligentnego zarządzania światłem – wystarczy smartfon, sieć Wi-Fi i już możemy cieszyć się niespotykaną dotąd wygodą i możliwościami ustawień światła.

Na rynek inteligentnego oświetlenia wszedł Yeelight. Produkty, jakie proponuje marka to m.in. pojedyncze żarówki, lampki biurkowe czy lampy nocne. My mieliśmy okazję przetestować pięć ciekawych produktów: lampę sufitową Yeelight Galaxy Ceiling Lamp 480, taśmę LED Yeelight LightStrip Plus, lampę Yeelight Candela Atmosphere Light oraz dwie żarówki Yeelight Smart LED Bulb 1S (dimmable i color).

Pierwsze wrażenia i podłączenie

Oświetlenie Yeelight zaskoczyło mnie już przy pierwszym kontakcie. Byłem zaskoczony wysoką jakością opakowań oraz ich przemyślanym, estetycznym i minimalistycznym designem. Dalej było równie dobrze – wszystkie produkty mają w sobie to “coś” i trzeba przyznać, że trzymają wysoki poziom, jeśli chodzi o wykonanie. Lampy i żarówki są po prostu ładne i z pewnością będą świetnie prezentować się w każdym pomieszczeniu.

Jako że mamy tutaj do czynienia z oświetleniem inteligentnym, pod uwagę należy wziąć także łatwość i szybkość podłączenia urządzeń do sieci. W tej kwestii Yeelight od razu stał się dla mnie wzorem. Nie pamiętam bowiem sprzętu, który tak łatwo udałoby mi się połączyć ze smartfonem. Wystarczy włączyć aplikację, wybrać nasz produkt i podążać za instrukcjami. Po minucie już możemy cieszyć się zdalną obsługą światła w pomieszczeniu.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wybrane produkty Yeelight można także zsynchronizować z Asystentem Google, Apple Home Kit, Alexą i Smart Things. Robimy to w ustawieniach aplikacji. Dzięki temu możemy np. powiedzieć “Ok Google, włącz wszystkie światła w domu” i uruchomić głosem oświetlenie. Komend, które możemy stosować w języku polskim jest na tę chwilę niewiele, ale z czasem na pewno pojawi się ich więcej.

Aplikacja Yeelight i możliwości

Centrum dowodzenia oświetleniem Yeelight jest aplikacja producenta, którą pobierzemy ze Sklepu Play lub App Store. Jej możliwości są naprawdę szerokie – od wybierania ustawień pojedynczej żarówki aż po operowanie grupami lamp w ramach pokojów lub “scenerii”.

Ustawienia jednego urządzenia skupiają się najczęściej wokół czterech opcji: standardowego koloru białego, dowolnego koloru (w przypadku żarówki RGB i taśmy LED), koloru “pływającego” oraz tzw. rekomendacji. Pierwsza z nich pozwala na dobranie pożądanej temperatury barwowej w ramach białego odcienia żarówki. Druga to już pełna paleta kolorów, z której możemy wybrać w zasadzie dowolną barwę oświetlenia. Kolor “pływający” pozwala na tworzenie przejść między wybranymi kolorami. Z kolei rekomendacje są przygotowanymi przez producenta wariacjami wszystkich możliwości sprawdzającymi się w konkretnych scenariuszach, np. światła na randkę czy do oglądania filmu. Dla każdej opcji możemy także samodzielnie regulować intensywność oświetlenia w zakresie od 0 do 100.

W ramach sterowania pojedynczym urządzeniem aplikacja Yeelight umożliwia nam także np. włączenie trybu muzycznego, w którym światła “tańczą” w rytm muzyki czy ustawienie czasu, po jakim lampa ma się samodzielnie wyłączyć.

Wszystkie światła możemy również łączyć w grupy w ramach pokoi. Daje nam to możliwość regulowania intensywności światła dla kilku lamp jednocześnie lub po prostu włączenia/wyłączenia światła w pomieszczeniu. Przydatną opcją może być też “Sceneria”, dzięki której za jednym kliknięciem przełączymy wszystkie światła w pożądane ustawienie, np. przyciemnienie do oglądania filmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć także własne ustawienia dla wielu urządzeń.

Wiele ciekawych produktów

Yeelight Smart Bulb 1S

Podstawowym elementem w gamie produktów Yeelight są oczywiście same żarówki. Do wyboru mamy wersję z kontrolowaniem tylko jasności światła lub jasności oraz jego koloru. To najbardziej przystępna cenowo opcja, choć z takim urządzeniem możemy już naprawdę wiele zrobić, jeśli chodzi o oświetlenie.

Dzięki Yeelight Smart Bulb w wersji RGB możemy nadać światłu rytm oraz stworzyć wyjątkową atmosferę opartą na wybranym kolorze (moja ulubiona to symulacja kina z zimnym, niebieskim oświetleniem). Do dyspozycji mamy aż 16 milionów kolorów oraz temperaturę barwową od 1700 do 6500 K. Urządzeniem sterujemy przy pomocy smartfona i Wi-Fi.

Yeelight Ceiling Lamp

Co ciekawe, Yeelight to także lampy sufitowe. Podłączamy je przez standardowe przewody służące do montażu tego typu oświetlenia. Do sufitu montujemy bazę, do której przyłączamy przewody, a następnie do zamontowanego elementu dzięki specjalnemu systemowi wpinamy samą lampę. Montaż, w porówaniu do klasycznych rozwiązań, jest bardzo prosty. Na dodatek lampę równie łatwo zdjąć gdybyśmy np. chcieli ją wyczyścić.

Zakres temperatury barw Yeelight Galaxy Ceiling Lamp to od 2700 do 6000 K. Sprawdzi się ona zatem zarówno do pracy i codziennego użytku, jak i w nocy, np. w pokoju dziecięcym. Pociechom na pewno spodoba się także symulacja nocnego niebia i światła Księżyca, które można wybrać w tym modelu. Do zestawu dołączany jest też minimalistyczny i funkcjonalny pilot.

Yeelight Candela Atmosphere Light

Szukasz czegoś, co sprawi, że w pomieszczeniu zapanuje niepowtarzalny, romantyczny nastrój? W takim wypadku warto zobaczyć w akcji Yeelight Candela Atmosphere Light. To bardzo ciekawa lampa, której światło imituje prawdziwy lampion. Temperatura barwowa jest bardzo realistyczna (ok. 1600 K), światło może też płynnie pulsować naśladując płomień świecy. To doskonały pomysł na nietuzinkową sesję fotograficzną (tutaj szczególnie przyda się możliwość tworzenia grup i ustawiania ich przez smartfona), elegancki bankiet czy po prostu romantyczny wieczór z nastrojowym światłem.

Natężenie oświetlenia możemy regulować, przekręcając podstawę lampy lub z poziomu aplikacji mobilnej. Lampa ma wbudowany akumulator, co pozwala jej działać bez konieczności podłączania do prądu. Jedno ładowanie wystarcza na ok. 8 godzin działania, później musimy skorzystać z dołączanego kabla USB-C.

Yeelight LightStrip Plus

Taśma LED Yeelight LightStrip to coś dla tych, którzy chcą nadać koloru np. swojemu kącikowi telewizyjnemu czy komputerowemu. Urządzenia możemy na dodatek ze sobą łączyć, tworząc całe kompozycje świetlne. Taśmę podłączamy do prądu przy pomocy zasilacza, zamocowany jest do niej także kabel z włącznikiem.

Ważne w przypadku Yeelight LightStrip Plus jest to, że wykonano ją z giętkiego materiału i fabrycznie posiada ona warstwę klejącą. Dzięki temu będziemy mogli ją przymocować właściwie do każdej powierzchni i cieszyć się wielobarwnym światłem dokładnie w tym miejscu, które wybraliśmy.

Oszczędny ekosystem z przyszłością

Bardzo dużą zaletą oświetlenia Yeelight jest to, że jego twórcy pozwalają użytkownikom dostosowywać światła do swoich upodobań i tworzyć własne systemy lamp. Łatwo sobie wyobrazić mieszkanie, dom czy nawet małe studio foto/wideo, gdzie oświetlenie będzie składać się z lamp Yeelight.

Dzięki bardzo szerokiej ofercie produktów i przystępnym cenom bez trudu znajdziemy oświetlenie, którego potrzebujemy. Lampy są bardzo dobrze wykonane, nie trzeba się także martwić o ich żywotność. Na dodatek całym zestawem możemy łatwo zarządzać z poziomu aplikacji mobilnej. Yeelight to naprawdę godny polecenia system inteligentnego oświetlenia z doskonałym wręcz współczynnikiem jakości do ceny.


Artykuł powstał przy współpracy z Yeelight.

Wieści z Rozładowani.pl