Nauka programowania (zależnie od wybranej technologii), to dla mnie była zawsze ogromna frajda. Teraz można ją jeszcze bardziej umilić za sprawą yare.io.

Na studiach, po pierwszym zetknięciu z C, miałem wrażenie, że pisząc proste polecenia i wywołując kompiler, staję się prawdziwym hackerem. Kilka semestrów później przygoda z Java już nie była taka kolorowa. Pewnie dlatego, że zdążyłem się nieco ukierunkować, a z tą technologią nie było mi po drodze.

Dzisiaj jednak nie o moich programistycznych przygodach na studiach, które zresztą wspominam bardzo miło (prócz JAVA i VHDL czy Assembler), a o połączeniu nauki programowania… z graniem w grę.

R E K L A M A

Graj w strategię i jednocześnie koduj na yare.io

Parafrazując klasyka powyżej: Będę grał w grę i programował. Takie cuda tylko w serwisie o nazwie yare.io. Okazuje się, że można połączyć przyjemne z pożytecznym, a przynajmniej wygląda na to, że udało się ten efekt osiągnąć twórcom tego serwisu.

Yare.io to strona,  na której możemy grać w czasie rzeczywistym w trybie 1 na 1. Naszym zadaniem jest zbieranie elementów, obrona i atak na przeciwnika. To aspekt związany z grą, a całe sterowanie odbywa się za pośrednictwem… kodu pisanego w JavaScript! Nie jestem specem od JS, w zasadzie to jedna  z tych technologii, za którą nie przepadam (sporo ich w sumie), ale patrząc na dokumentacje, to obsługa poleceń wygląda naprawdę bardzo prosto.

Dla tych, którzy zdążą nabrać nieco wprawy przygotowano turniej zorganizowany przez twórców, gdzie do wygrania będzie 1 ETH, podzielona na trzy pierwsze miejsca. Doskonały pomysł, by zachęcić nowych użytkowników-graczy do zabawy.

Całość mocno przypomina mi kultowe Ogame rozgrywane w przeglądarce internetowej. Pisanie kodu pod presją czasu dodaje dynamiki, a i zrozumienie sposobu jego tworzenia, nauka w tym samym czasie, a na końcu perspektywa połączenia przyjemnego z pożytecznym są dodatkowymi atutami. Gorąco polecam sprawdzić yare.io!


Posłuchaj nas!