Nie od dziś wiadomo, że e-sport rządzi się swoimi prawami i wymaga od graczy nie tylko talentu i setek, tysięcy godzin treningu, ale i także odpowiedniego sprzętu. Możemy się oszukiwać, że dobry zawodnik ustrzeli headshota nawet i kulkową myszką, ale przecież nie o to chodzi. Aby każdy ruch w grze był możliwie precyzyjny, potrzebna jest m.in. dobra, mechaniczna klawiatura. I takim właśnie sprzętem jest Xtrfy K4 RGB TKL.

Xtrfy K4 RGB TKL to gamingowa klawiatura mechaniczna wyposażona w przełączniki typu Kailh Red. Oznacza to, że klawisze działają płynnie i nie ma tu efektu zatrzymywania się przycisków przed faktycznym wciśnięciem. Jest to także urządzenie o układzie tzw. tenkeyless (88 klawiszy), czyli bez klasycznego numpada – klawiszy numerycznych po prawej stronie klawiatury. 

Mobilna i przykuwająca wzrok

Urządzenie dzięki układowi tenkeyless może pochwalić się stosunkowo kompaktowymi gabarytami – szerokość klawiatury jest niewiele większa niż np. najszersza krawędź 13-calowegto MacBooka Pro. To ogromna zaleta jeśli posiadamy ograniczoną przestrzeń przed monitorem bądź dla graczy, którzy lubią korzystać z klawiatury, umieszczając ją pod kątem zamiast równolegle do ekranu. Ze względu na swoje rozmiary i niską, jak na klawiaturę mechaniczną, wagę – zaledwie 1 kg – Xtrfy K4 będzie także świetnym towarzyszem wyjazdowych sesji gamingowych, bez problemu zmieści się bowiem do każdego plecaka czy torby i nie będzie specjalnym obciążeniem. 

Do naszej redakcji trafiła wersja Xtrfy K4 w wersji kolorystycznej “Retro” (dostępne są również klasyczne czarna lub biała). Wyróżnia się ona jasnoszaroym, oldschoolowym odcieniem przywodzącym na myśl urządzenia z czasów świetności komputerów Amiga. Część klawiszy (najczęściej skrajnych, np. Alt, Tab, itd.) ma nieco ciemniejszy odcień, aby podtrzymać stylistykę retro.

Akcent w kolorze krwistej czerwieni nadano trzem przyciskom – Escape, Backslash oraz Enter, który w tym urządzeniu oznaczony jest jako K4 – symbol modelu klawiatury. Sprzęt prezentuje się znakomicie i przyciąga wzrok swoim klasyczno-nowatorskim wzornictwem. Dla części graczy będzie też na pewno miłą dawką nostalgii. Detale w postaci kilku czerwonych klawiszy i symbolu K4 zamiast Enter są również bardzo przyjemnym i oryginalnym urozmaiceniem. 

xtrfy k4 retro tkl 5

Podświetlenie RGB solidnie zaskakuje

Xtrfy K4 to klawiatura gamingowa, więc nie mogło się obyć bez popularnego w ostatnich latach podświetlenia RGB. W tym wypadku producent również ewidentnie nie szczędził środków. Mamy tu do czynienia z gamą 16,8 miliona kolorów oraz sześcioma trybami podświetlenia. Każdy tryb ma także regulowane, 5-stopniowe natężenie światła. Możliwości ustawień jest naprawdę mnóstwo i każdy znajdzie tu coś dla siebie – od wyboru konkretnego koloru w wybranej części klawiatury aż po takie funkcje jak efekt kolorowej “fali uderzeniowej” po naciśnięciu każdego klawisza. 

Co ważne, ustawienia podświetlenia w Xtrfy K4 można zmieniać bez potrzeby instalowania jakichkolwiek sterowników czy dodatkowego oprogramowania. Wystarczy podłączyć klawiaturę do komputera, a za zmiany kolorów i funkcji po naciśnięciu przycisku Fn odpowiadają klawisze Insert, Home, Page Up, Delete, End i Page Down oraz strzałki. 

Klawiaturę wyposażono także w przyciski do sterowania multimediami i innymi funkcjami, “skryte” standardowo pod klawiszami funkcyjnymi F (zmiana funkcji po wciśnięciu klawisza Fn). 

xtrfy k4 rgb 1
xtrfy k4 rgb 2

 

Wykończenie i ergonomia

Teraz najważniejsze – korzystanie z klawiatury Xtrfy K4 to po prostu czysta przyjemność. Ten efekt to wypadkowa kilku elementów. Wśród nich należy wymienić wspomniane już przełączniki typu Red, które sprawiają, że klawisze wciska się dość “miękko”, ale jednocześnie są one bardzo precyzyjne i stosunkowo ciche jak na klawiaturę mechaniczną. 

Co więcej, dobry efekt daje także matowe wykończenie przycisków, które są gładkie, ale palce się po nich nie ślizgają. Klawisze są też wyjątkowo dobrze rozdzielone pomiędzy sobą. Nie ma mowy, aby pomylić przyciski. Część klawiatury poza przyciskami jest nieco bardziej szorstka i dzięki temu łatwiejsza do wyczucia pod palcami. Dodatkową zaletą jest fakt, że urządzenie stabilnie trzyma się powierzchni, wykorzystując w tym celu gumowe elementy i regulowane “nóżki”.

Wszystkie te elementy sprawiają, że klawiatura jest wyjątkowo precyzyjna i sprawdza się nie tylko podczas długich sesji gamingowych (w tym e-sportowych), ale tak samo podczas pisania dłuższych tekstów czy zwykłego przeglądania Internetu. 

xtrfy k4 rgb 3
xtrfy k4 rgb 4

Gracze powinni wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych funkcji, jeśli chodzi o używanie klawiatury tego typu. Po pierwsze, posiada ona tzw. n-key rollover. Oznacza to tyle, że w jednej chwili możemy wcisnąć nieskończoną liczbę klawiszy i wszystkie zostaną zarejestrowane przez komputer. To ważne, ponieważ niektóre urządzenia ograniczają ten zakres, a n-key rollover może przydać się w wielu grach. 

Inną ciekawą zaletą Xtrfy K4 jest tzw. anti-ghosting, który dba o to, aby komputer nie rejestrował przycisków inne niż wciśnięte. To co prawda domena starszych, “nie-gamingowych” klawiatur membranowych, ale z tą funkcją możemy być pewni, że nigdy nie wprowadzimy przycisku, którego nie chcieliśmy akurat wprowadzić. 

W przypadku klawiatur gamingowych warto zwrócić uwagę również na polling rate, czyli częstotliwość, z jaką “sprawdzane” są dane wprowadzane przez klawiaturę. W przypadku opisywanego modelu mamy do czynienia z częstotliwością aż 1000 Hz, dzięki czemu można być pewnym, że będzie on działał nad wyraz responsywnie, co szczególnie przydaje się w grach. 

Xtrfy K4 RGB TKL – czy warto?

Producent zapewnia, że klawiatura Xtrfy K4 została przetestowana przez profesjonalnych graczy, a jej wytrzymałość szacuje się na 70 mln uderzeń klawiszy. To ambitne deklaracje, ale trudno się z nimi nie zgodzić. Urządzenie na co dzień sprawdza się doskonale. Klawisze są wyjątkowo przyjemne w użytkowaniu, precyzyjne oraz responsywne. Nie ma mowy o przypadkowych wciśnięciach czy błędnym rejestrowaniu znaków.

Oświetlenie można dostosować nawet do najbardziej wymagających gustów. Solidne wykonanie, wysokiej jakości wykończenie i wygodny rozmiar sprawiają, że Xtrfy K4 można polecić nie tylko graczom, ale wszystkim, którzy szukają ładnej, precyzyjnej i niezawodnej klawiatury.

xtrfy k4 rgb 5
xtrfy k4 rgb 6

 


Posłuchaj nas!