Xtorm USB-C hub 3 w 1

Xtorm USB-C hub 3 w 1

Opublikowano 28.09.2018 12:01 -


Żyjemy w czasach, kiedy chyba nikogo już nie dziwi posiadanie przejściówek, dongli, adapterów. W największym stopniu przejściówki spopularyzował chyba standard USB-C, który umożliwił podłączenie większej ilości peryferiów do jednego portu.

Nie jestem użytkownikiem macbooka, jednak port USB-C w laptopie posiadam :) Nie posiadam natomiast portu HDMI, więc hub jak najbardziej mi się przyda. W moje ręce trafił Xtorm XC003 wyposażony w port USB-C (wspiera ładowanie), HDMI oraz USB 3.0.

Pierwsze wrażenie po wyjęciu z pudełka było korzystne. Hub wykonany jest z aluminium oraz plastiku i daje wrażenie solidności. Brak jakichkolwiek luzów. Krótki kabel jest zamocowany trwale. Jednocześnie adapter jest bardzo lekki. Wydaje mi się, że matowe wykończenie aluminium dość szybko się porysuje.

Port HDMI umiejscowiony jest na krótszej ściance, USB 3.0 na dłuższej. USB-C natomiast ku mojemu zdziwieniu umiejscowione jest zaraz obok kabla, a nie na pustej dłuższej krawędzi. Jest to dla mnie bardzo niezrozumiałe z wielu powodów. Gdy podłączałem ładowarkę do huba, musiałem go za każdym razem przestawiać, ponieważ kable USB-C są grubsze a przez to mniej giętkie. Umiejscowienie portu USB-C obok kabla powoduje, że mamy na biurku dziwną instalację. Według mnie o wiele lepiej wyglądałoby to, gdyby wykorzystać, pustą przecież, dłuższą krawędź.

Jeśli natomiast chodzi o umiejscowienie portu USB 3.0 oraz gniazda HDMI wydaje się ono naturalne. Nie miałem żadnego problemu przy podłączeniu wszystkich portów naraz. Należy jednak pamiętać, że USB-C ma kilka wariantów.

USB-C 3.0, 3.1 gen1, 3.1 gen2. Tylko ta ostatnia generacja złącza gwarantuje działanie HDMI.

Z racji tego, że posiadam telefon ze złączem USB-C, postanowiłem podpiąć do niego huba. Niestety, ale nie został on wykryty. Nie można też podłączyć telefonu do telewizora. Szkoda. Działa jednak ładowanie, chociaż mimo podłączenia huba do ładowarki z QuickCharge 2.0, umiejącej naładować mój telefon (Pixel XL) do pełna w około 2h, ładowanie telefonu przebiegało w żółwim tempie. Telefon pokazał komunikat charging slowly oraz przewidywany czas naładowania do pełna na poziomie 9h.

Niestety, hub nie nadaje się do obsługi telefonu. Do typowego użytku z komputerem jest jednak jak najbardziej OK.

Wieści z Rozładowani.pl