Xiaomi z 10 obiektywami? To możliwe, podpisano partnerstwo z Light

Xiaomi z 10 obiektywami? To możliwe, podpisano partnerstwo z Light

Opublikowano 28.02.2019 8:21 -


Targi elektroniczne MWC w Barcelonie dobiegają już końca. Zobaczyliśmy kilka ciekawych smartfonów, które niedługo powalczą o nasze portfele. Jednym z ciekawszych jest nowa Nokia 9 PureView z 5 aparatami fotograficznymi. Nokia nie zbudowała takiego aparatu sama, pomogło Sony ze swoimi 5 sensorami, Zeiss z własną optyką. Jednak to firma Light złożyła to wszystko „do kupy”. Teraz dowiadujemy się, że producent wieloobiektywowych modułów nawiązał też współpracę z Xiaomi.

Po raz pierwszy usłyszeliśmy o firmie Light, gdy pokazała swój „cudaczny” aparat z 16 obiektywami i matrycami. Wiedzieliśmy, że takie rozwiązanie nie skończy tylko w aparatach tradycyjnych. Spodziewaliśmy się telefonu komórkowego stworzonego przez Light, ale nic takiego się nie stało. Zamiast tego zobaczyliśmy fotograficzny model Nokii, który powstał przy współpracy z firmą.

Xiaomi i Light ogłaszają oficjalnie partnerstwo

Xiaomi to firma, którą dobrze znamy. Jej najbardziej popularne produkty to smartfony z serii Mi i Redmi. Firma ma jednak całkiem duże doświadczenie w produkcji sprzętu fotograficznego i wideo. Stworzyli przecież własnego bezlusterkowca, mają też całą gamę kamer i wideorejestratorów. Light to jedna z najciekawszych firm prowadzących badania na rynku zaawansowanych systemów obrazowania.

Partnerstwo, które właśnie zawiązano, ma prosty cel. Jest nim stworzenie nowych rozwiązań z dziedziny fotografii, które będzie można wdrożyć w smartfonach. Takie rozwiązania mają jeszcze bardziej zbliżyć użytkowników smartfonów do doznań i jakości, które oferują zaawansowane lustrzanki. Może to brzmieć dla nas śmiesznie, ale jeszcze 10 lat temu, nikomu nie przyszłoby do głowy, że smartfony zastąpią na rynku aparaty kompaktowe. Tak się jednak stało!

Takie zdjęcia robi Nokia 9 PureView dzięki technologii Light

Co zaoferują telefony Xiaomi z technologią od Light? Tego jeszcze nie wiemy. Technologia, która zasili telefony Xiaomi, na pewno opierać się będzie na rozwiązaniach wieloobiektywowych. Light pozwoli na umieszczenie w telefonie i wspólną pracę od 2 do nawet 10 osobnych układów fotograficznych. Mogą one mieć różną ogniskową, dowolną wielkość MP oraz przestrzeń barwną. Wszystkie razem pozwolą otrzymać połączone zdjęcia tworzące megapanoramy, zdjęcia o dużo większym poziomie jasności, szczegółów oraz głębi ostrości.

Light kusi producentów

Light jest firmą, która nie działa w obrębie teoretycznych rozwiązań. Jakiś czas temu firma przedstawiła gotowy produkt, który każdy może kupić. Mają też wsparcie wielu inwestorów, którzy zapewniają firmie stały zastrzyk pieniędzy. Oprócz tego posiadają kilka ciekawych rozwiązań sprzętowych i oprogramowanie, które pozwala działać w unikalny sposób. Kilka dni temu podpisano też inne partnerstwo. Chodzi o Sony, dzięki czemu firma ma korzystać ściśle z ich sensorów IMX i wiedzy.

Wszystko to niewątpliwie doprowadziło do zawiązania współpracy między Nokia a Light. Teraz dowiadujemy się też o współpracy z Xiaomi. Jestem przekonany, że to nie ostatni producent, który sięgać będzie po rozwiązania z portfolio Light. Każdy flagowiec ma już po kilka oczek, które wykonują zdjęcia. Opcje zoomu i portretów z symulowanym bokeh, to tylko jeden ze sposobów na ich wykorzystanie. Light ma więcej pomysłów i sprzeda je producentom telefonów!

Wieści z Rozładowani.pl