Wojna pomiędzy Samsungiem i Xiaomi zbliża się do nas nieubłaganie. O ile na rynku klasycznych urządzeń trwa w najlepsze, to w kontekście składanych urządzeń panuje niemal monopol, bo dostępne urządzenia to Samsung Fold i Flip oraz Motorola RAZR. Wejście na rynek telefonów z elastycznymi wyświetlaczami jako trzeci czy czwarty (licząc Huawei) nic nie znaczy. Xiaomi weszło na rynek smartfonów późno, a teraz bije słupki sprzedaży, prawda?

3 modele typu camshell

Wśród 7 patentów można wyszczególnić 2 typy – składane wzdłuż i w poprzek. Te drugie przedstawiają raczej podręczne urządzenie typu smartfon, których rozmiary ekranów będą zbliżone do tych, jakie znamy z aktualnych urządzeń. Są to zatem pomysły jak podebrać klientów Samsunga Z Flip i Motoroli RAZR.

Pierwszy z nich mocno wzoruje się na Samsungu Z Flip. Posiada on składaną konstrukcję bez żadnych wystających elementów i z wąskimi ramkami. Po zamknięciu będzie do dyspozycji mały wyświetlacz do podglądu powiadomień. Oba patenty różnią się konfiguracją aparatów, jak jest to zobrazowane na grafikach.

Trzeci był wzorowany bez dwóch zdań na Motoroli RAZR. Widoczny podbródek na dole urządzenia, który będzie grubości złożonego telefonu to cecha charakterystyczna tego telefonu. Jakby tego było mało, na froncie (po złożeniu) będzie do dyspozycji duży, kolorowy oraz dotykowy wyświetlacz. Różnica jest w tym, że w przypadku Xiaomi ekran na zewnątrz oraz wewnątrz będzie tym samym wyświetlaczem, tylko zagiętym podwójnie.

4 opcje na duży ekran

Pozostałe patenty prezentują coś na wzór Samsung Fold, a więc telefon po złożeniu wielkości aktualnych modeli, który po rozłożeniu umożliwi pracę niemal jak na tablecie. Widać tutaj pewną spójność z urządzeniami camshell, ponieważ 2 z patentów prezentują składane urządzenie niczym Fold, ale z małym wyświetlaczem OLED do powiadomień na zewnętrznej stronie. Kolejne 2 odpowiadają podwójnie wywiniętej wersji camshell, ponieważ i tu zewnętrzny i wewnętrzny wyświetlacz to ten sam element.

Wszystko wskazuje na to, że Xiaomi przygotowuje się do ekspansji na rynek składanych telefonów. Prezentowane patenty ukazują, że możemy się spodziewać do 4 urządzeń: 2 typy z 2 różnych przedziałów cenowych.


Posłuchaj nas!