Od 15 września dostępna jest w naszym kraju usługa xCloud od Microsoftu. Umożliwia ona korzystanie z gier w chmurze na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Możemy zatem rozpocząć grę na konsoli, a dokończyć ją na smartfonie lub tablecie. Potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt z Androidem (nowszym niż 6.0), kontroler od Xbox, stabilne łącze internetowe oraz wykupiony Xbox Game Pass. Jak możecie zauważyć, xCloud jest na razie ograniczony pod względem sprzętu. Spodziewaliśmy się możliwości korzystania z jego dobrodziejstw również na mobilnych urządzeniach od Apple. W sierpniu jednak pisaliśmy Wam o tym, że restrykcyjne podejście producenta iPhone’ów spowodowało zaprzestanie testów aplikacji xCloud na iOS.

Przeszedłem na zieloną stronę mocy – czy Microsoft i ich Xbox Series X mnie nie zawiodą? [recenzja]

xCloud trafi na iOS i komputery z Windowsem

Microsoft jednak oficjalnie ogłosił, że użytkownicy iOS otrzymają dostęp do xCloud. Można powiedzieć, że w pewnym sensie ominięty zostanie regulamin AppStore. Nie pojawi się bowiem dedykowana na iOS aplikacja, a użytkownicy będą mogli korzystać z platformy xCloud przez przeglądarkę internetową. Taka możliwość pojawić ma się już wiosną 2021 r. Wraz z nią dostęp do platformy otrzymają użytkownicy komputerów z systemem Windows. Tutaj obsługa odbywać się będzie poprzez aplikację. Microsoft jednocześnie podkreśla, że rozrywka poprzez przeglądarkę internetową na urządzeniach z iOS będzie dostarczać takich samych emocji, jak korzystanie z platformy poprzez dedykowane aplikacje. Użytkownicy iPhone’ów oraz iPad’ów nie będą pozbawieni żadnej podstawowej funkcjonalności xCloud.

Restrykcyjne podejście Apple blokuje gry w ramach xCloud od Microsoftu i Gaming od Facebooka

Dedykowanej aplikacji na iOS na razie nie będzie

Wspomniany wcześniej regulamin App Store spowodował, że Microsoft zaprzestał testów aplikacji na iOS.

Microsoft wylał swoje żale, informując, że testy na iOS zostały wstrzymane, a najważniejszy staje się Android, mimo chęci zaistnienia z usługą xCloud na wszystkich mobilnych platformach. W swoim oświadczeniu przekazanym redakcji Business Insider, Apple uzasadnia brak możliwości funkcjonowania w pełnym zakresie usługi xCloud od Microsoftu względami bezpieczeństwa użytkowników oraz równymi szansami wszystkich programistów publikujących w AppStore. Apple nie mogłoby zatem analizować gier strumieniowanych poprzez xCloud pod takimi samymi względami jak te, które bezpośrednio lądują w AppStore. Stąd też blokada możliwości publikacji xCloud w AppStore.

Źródło: Microsoft