Cel takiego posunięcia jest istotny, Google chce promować szczególnie te mniejsze, lokalne media. To one podają jako pierwsze wiadomości, które później są podchwytywane przez większe serwisy, a źródło często jest pomijane. Dzięki takiemu ruchowi często ciężka pracy małych portali zostanie doceniona.

Wiceprezes firmy Richard Gingras mówi, że teraz ludziom łatwiej będzie znaleźć źródło informacji, na którą trafili. Artykuł nawet ze starszą datą publikacji powinien być wyróżniony nad nowszymi tekstami o tym samym temacie. Gingras pisze:

„Chociaż zwykle pokazujemy najnowszą i najbardziej kompleksową wersję tekstu w wynikach wyszukiwania, wprowadziliśmy zmiany w naszych produktach na całym świecie, aby wyróżnić artykuły, które uznaliśmy za istotne, oryginalne źródła. Takie artykuły mogą dłużej pozostawać na najlepiej eksponowanej pozycji. Ta widoczność pozwala użytkownikom przeglądać oryginalne źródła, a także przeglądać nowsze artykuły na ten temat obok oryginału”.

W celu dostosowania algorytmu, Google zaktualizowało wytyczne dla 10 000 oceniających, którzy wydają „wyroki” na temat jakości wyników wyszukiwania. Zostali oni poproszeni o nadanie najwyższego możliwego priorytetu w wiadomościach, które „dostarczają informacji, które w innych tekstach nie byłyby znane, gdyby ten tekst tego nie ujawnił. […] Często treści informacyjne o bardzo wysokiej jakości zawierają opis źródła. Treści wiadomości o wysokiej jakości muszą być dokładne i spełniać profesjonalne standardy dziennikarskie”.

Koniec Google Search Console w starej wersji. Google sporo ryzykuje

W ocenie tekstów ma być brana pod uwagę także ogólna reputacja wydawcy w zakresie oryginalności swoich artykułów. Podczas oceny, recenzenci muszą zastanowić się nad historią publikacji czy nawet nagrodach dziennikarskich serwisu. Gingras jednocześnie zaznacza, że ciężko ujednolicić definicję „oryginalnego tekstu”, dlatego dalej będzie to w dużej mierze indywidualna interpretacja. Zastrzega jednak, że z dbałością o jak największą obiektywność w tym zakresie.