Wyścigi na „bezramkowość” ekranów w smartfonach przyniosły nam rozwiązania takie jak wysuwane czy obracane aparaty. Premiera One Plus 8 wydawała się zmierzchem tej technologii, ale Samsung najwyraźniej ją uratuje.

Pomysły na wyróżnianie się na rynku smartfonów są niezliczone. Jedni tworzą ekrany zakrzywiające się za boki urządzenia, inni wstawiają wcięcia w wyświetlaczu. Przez jakiś czas pełne, niczym niezmącone panele zapewniały aparaty do selfie wysuwające się zza pleców smartfona czy z jego wnętrza. Taki krok zmniejsza jednak wodoodporność telefonu i niewielu producentów nadal utrzymywało ten trend.

iMessage z opcją edycji? Apple właśnie opatentowało nowe rozwiązanie

A gdzie jest aparat do selfie…?

Dotychczas najbardziej dopracowany system prezentował One Plus, ale wraz z premierą „ósemki” wysuwany aparat zniknął z oferty chińskiej firmy. Wydawało się, że to oznacza koniec takich modeli, ale ostatnie przecieki wskazują, że Samsung pokaże „pop up” w zbliżającym się telefonie ze średniopółkowej serii A. Próbę pokazania pełnego ekranu widzieliśmy już w A80, ale tam aparat obracał się z pleców.

Według OnLeaks i Pigtou w ofercie Samsunga pojawi się model podobny do One Plus Seven Pro – aparat będzie „wyjeżdżał” z wnętrza górnej krawędzi. Brak zagiętych krawędzi wskazuje właśnie na niższą półkę niż flagowe S czy Note, ale dzięki leakerom pojawiły się już rendery. Ciekawostką jest fakt, że Koreańczycy chcą najwyraźniej zrezygnować z czytnika linii papilarnych pod ekranem na rzecz bardziej tradycyjnego, umiejscowionego na plecach. Tam też będą trzy główne aparaty.

Mini jack znika też ze średniej półki

Wyświetlacz ma mieć 6.5 cala, a smartfon uzyska wymiary 160.9mm x 77mm x 9.2mm. Na górnej krawędzi producent zapewnił… podczerwień, która daje funkcje zastępujące pilota do telewizora czy innych urządzeń. Na dole złącze USB-C i pojedynczy głośnik oraz brak wejścia słuchawkowego 3.5mm, co pewnie wzbudzi trochę negatywnych emocji wśród potencjalnych klientów.

EKG w Apple Watch wykrywa objawy niedokrwienia wieńcowego, które przeoczyły szpitalne EKG

Pigtou i OnLeaks nie podają rozmiaru baterii oraz nie mają pewności co do łączności 5G. Niemal centymetrowa grubość smartfona może jednak zapowiadać spory zapas energii (Samsung w ostatnim czasie przekracza pojemności 4000mAh) i możliwą lepszą, chociaż większą antenę. Na tę chwilę nieznana jest oficjalna data premiery czy cena, ale sama perspektywa nietypowych patentów zapowiada ciekawy model na średniej półce, a więc w granicach 2000zł.