Wygrywa w sądzie, ratuje życie i ulepsza iPhony - garść wiadomości ze świata Apple

Wygrywa w sądzie, ratuje życie i ulepsza iPhony – garść wiadomości ze świata Apple

Opublikowano 17.01.2019 11:01 -


W świecie związanym z Apple dzieje się tyle, że nie sposób tego wszystkiego opisać. W tym miejscu przeczytacie więc o nowych wizualizacjach, lepszym WiFi, sprawach sądowych i o tym, jak Apple pozwala podsłuchiwać rozmowy.

Kilka rzeczy z różnych względów musiałem pominąć. Znalazły się w tym między innymi przypadki, gdy sprzęt Apple znów ratuje komuś życie — na przykład podczas wypadku na pustyni w Nevadzie, gdzie sparaliżowanemu mężczyźnie Siri wezwała pomoc lub ujawnionej chorobie serca innego Amerykanina, który odkrył ją po tuż po zakupie Apple Watch z ECG.

Pominąłem  w tym wpisie też fakt, że modemy 5G do nowych urządzeń Apple dostarczy Samsung lub Mediatek i to, że firma szykuje się obniżki iPhonów, które spowodowane są sytuacją polityczną w Chinach. W sumie to nawet dostałem maila reklamowego od jednego z większych sklepów, który obniża ceny modelu Xr.

Nowy iPhone na kolejnych renderach

Ostatnio wyciekły rendery testowych iPhonów, które oficjalnie pokazane zostaną we wrześniu tego roku. Wiele osób śmieszył potrójny aparat podobny do tego, który znaleźć można w Huawei Mate 20 Pro. Ponoć to nie jedyny egzemplarz testowy. Zdaniem niektórych nawet Apple kontroluje wycieki, badając, jak odbieramy nowe prototypy. W sieci właśnie pojawił się następny!

Przemek pisał ostatnio, że nowe iPhony wyposażone będą w port USB-C. Nowe rendery testowych modeli ponoć dalej używają złącza Lighting, chociaż nie musi to oznaczać, że Apple przy nich zostanie. Zmiany na pewno dotkną frontu urządzenia, bo testowane są wersje z mniejszym notchem i jest to dominujący nurt. Oprócz tego pojawiają się też plotki o umieszczeniu modułów kamery i TrueDepth w wycięciu na wzór Samsungowego Infinity-O.

Dużym zaskoczeniem jest przeprojektowany tył i nowy poziomy układ. Takie rozwiązanie zostało dosyć ciepło przyjęte i nie szokuje jak poprzednia propozycja. Nic nie jest jednak przesądzone. Osoby odpowiedzialne za wycieki twierdzą, że oba prototypy będą dalej rozwijane. Ponoć w niedługim czasie zobaczymy zresztą tych prototypów więcej.

AirPods pomaga podsłuchiwać

Jedną z ciekawych nowych funkcji zaprezentowanych wraz z systemem iOS 12 było „Live Listen”. Opcja odsłuchu na żywo pozwala używać swojego iPhona jako dodatkowego mikrofonu (po sparowaniu ze słuchawkami). Funkcja ta miała pomóc prowadzić rozmowę w zatłoczonych miejscach lub ułatwiać je osobom z dysfunkcjami słuchu i mowy.

Jeden z użytkowników Twittera stworzył udany scenariusz podsłuchu. Jego zdaniem taką funkcję słuchawek można wykorzystać w niecnym celu — na przykład oszukując na sprawdzianach w szkole. 150,000 osób, które zareagowało na wpis, zaczęło nawet prześcigać się w pomysłach, jak inaczej można wykorzystać AirPods do podsłuchiwania innych.

Apple kontra Qualcomm ciąg dalszy

20 grudnia sąd w Niemczech wydał zakaz sprzedaży niektórych (starych) modeli iPhone. To pokłosie sporu, który toczy się już od dawna. Na mocy wyroku ucierpiały sklepy Apple, ale niezależni sprzedawcy i dystrybutorzy nadal oferują sprzedaż zakazanych modeli.

Równocześnie w sądzie toczyła się druga sprawa. Już nie o patenty, a o używanie chipów Qualcomma. Tym razem jednak to Apple górowało w sądzie. Wyrokiem sądu w Mannheim roszczenia uznano za bezzasadne.

Biometryczny precedens

Oglądałem kiedyś serial Elementary, który jest kolejną wariacją na temat Sherlocka Holmesa. W jednym z odcinków Sherlock przykłada telefon do oka denata, aby ten się odblokował. Od czasu, gdy Apple odmówiło odblokowywania telefonu podejrzanych na żądanie służb rządowych, ta sprawa jest wciąż aktualna. Skanery palca i oka są wybawieniem dla organów ścigania — łatwiej przyłożyć telefon do twarzy lub palca niż zmusić go do podania kodu…

Sędzia Kanis Westmore, który przewodniczył sprawie w amerykańskim sądzie okręgowym, wydał ciekawe orzeczenie. Otóż jego zdaniem nie można zmusić podejrzanego do odblokowania telefonu przy pomocy żadnego z czytników biometrycznych. Wcześniej było to dozwolone, bo nie uznawano tego za formę zeznań (których można było odmówić w myśl 5. poprawki), tak jak podania kodu pin.

Lepsze Wi-Fi w nadchodzących urządzeniach Apple

Wszystko dzięki nowym układom wspierającym nowy standard Wi-Fi 6 opartego o IEEE 802.11ax. Ma to przyspieszyć połączenie aż o 40% względem możliwości standardu Wi-Fi 5 (IEEE 802.11ac), który wprowadzono w 2014 roku. Wzrost transferu zauważalny będzie zwłaszcza w miejscach gęsto pokrytych różnymi sieciami Wi-Fi oraz w momencie, gdy do sieci będzie podłączona duża liczba osób.

Największą zaletą nowego standardu ma być ulepszona energooszczędność oraz specjalny tryb (TWT, target wake time), który pozwala uśpić moduł Wi-Fi oraz obudzić go z wyprzedzeniem, gdy będzie potrzebny. To coś, co cieszy mnie osobiście, jako użytkownika iPhona — wiemy, jak mocno Wi-Fi drenuje baterię.

Wieści z Rozładowani.pl