Ja zawsze bacznie przyglądam się konferencjom Apple. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze, sam jestem użytkownikiem ekosystemu firmy z Cupertino. Po drugie, zawodowo projektuję interfejsy, więc muszę być na bieżąco. Wreszcie, po trzecie, jako fan nowych technologii jestem zwyczajnie ciekaw, czy Apple ostatecznie już oddało pole Chińczykom, czy jest w stanie pokazać jeszcze coś innowacyjnego.

Mocne i absurdalnie drogie komputery

Utarło się, że komputery firmy Apple są najlepszym wyborem dla wszelkiej maści projektantów, montażystów czy inżynierów dźwięku. Powodów jest kilka. Należą do nich przede wszystkim: legendarna stabilność systemów Apple (spowodowana po części zamkniętym ekosystemem, a po części skończoną liczbą modeli komputerów), świetne wykonanie i jeszcze lepszy wygląd. Wiele się w tych kwestiach zmieniło na przestrzeni lat, jednak komputery z nadgryzionym jabłkiem dalej są obiektem westchnień wielu projektantów. Obiektem westchnień będzie z pewnością także nowy Mac Pro. Designerzy Apple porzucili wazon, do którego porównywany był poprzedni Mac Pro, na rzecz skrzyżowania pierwszej generacji modelu z tarką do warzyw. Nowe modele będą bardzo mocne, ale też absurdalnie drogie. Za równowartość najsilniejszej specyfikacji Maca Pro 2019, będziesz mógł kupić kawalerkę w Łodzi. Nie wiem jak Wy, ale ja wolę Maca.

Komputer za ponad 130 000 PLN? Tak, poznaj nowego Maca Pro

iPad Os z obsługą zewnętrznych fontów

Podczas WWDC19 Apple zapowiedziało nowy system operacyjny, stworzony z myślą o użytkownikach iPadów. 9 lat zajęło pracownikom Apple zauważenie, że iPad nie jest tylko przerośniętym iPhonem. O ile wcześniej bym to jeszcze jakoś zrozumiał, o tyle od premiery w 2015 roku iPada Pro, takie działanie zakrawało na sabotaż. Więcej o iPad OS przeczytasz w tekście Daniela, ja natomiast skupię się na dwóch niesamowicie ważnych dla projektantów funkcjach. Po pierwsze udało się znacząco zmniejszyć opóźnienie, pojawiające się przy używaniu Apple Pencil, co powinno bardzo ucieszyć ilustratorów i innych projektantów korzystających z tego narzędzia. Dla mnie najważniejszym zapowiedzianym ficzerem w iPad OS jest możliwość obsługi zewnętrznych fontów. Niestety, jak mogliśmy spodziewać się po Apple, nie będziecie mogli skorzystać z zakupionych wcześniej krojów, a dostaniecie jedynie możliwość zakupu krojów w sklepie Apple. Potwierdzono już obecność w storze fontów takich dostawców, jak Adobe, DynaComware, Monotype, Morisawa i Founder.

10 rzeczy, które najbardziej spodobały mi się na konferencji Apple

Nowy font – New York

Wraz z nowym systemem iOS rozszerzyła się baza krojów pisma wykorzystywanych przez firmę Apple. W 2015 roku Apple zdecydowało się na pożegnanie z Helvetiką Neue i zaprezentowało nowy krój San Francisco. Zadebiutował on na początku na Apple Watch, by rok później zostać wprowadzony na wszystkich urządzeniach firmy z Cupertino. Kolejny rok zajęło Apple wprowadzenie San Francisco na stronie internetowej firmy. W 2018 Apple, w swojej usłudze Apple Books, wprowadziło nowy krój szeryfowy New York. Brzmi znajomo? Nic dziwnego, gdyż jest to nowoczesna adaptacja kroju o tej samej nazwie, zaprojektowanego przez Susan Kare, który debiutował na Macintoshach w 1983 roku. Podczas WWDC19 Apple udostępniło nowy krój New York developerom. Zanim się za bardzo ucieszycie, pamiętajcie, że według licencji Apple, fontu możesz używać jedynie w aplikacjach zaprojektowanych z myślą o systemach firmy Apple. Font możecie pobrać stąd.

Apple New York font

SF Symbols

Przy okazji prezentacji systemu iOS 13 uaktualniono bibliotekę dla projektantów i developerów. Poza uaktualnieniem plików i bibliotek dla popularnych programów do projektowania zaprezentowano także nowe narzędzie. SF Symbols to zestaw ponad 1000 spójnych symboli zaprojektowanych tak, by współgrać z systemowym fontem San Francisco. Każdy z symboli ma 9 różnych grubości — od ultracienkich, po wersję black. SF Symbols dostarczany jest jako aplikacja na komputery Mac OS. W aplikacji możesz podejrzeć każdy z symboli, a także wygodnie je przeszukiwać oraz wyeksportować do Xcode. Co więcej, te niezastrzeżone dla systemu iOS możesz także wyeksportować do pliku .svg, by wygodnie je edytować. Zawsze, gdy projektowałem aplikacje dla iOS, żałowałem, że system ten nie ma takiej bazy ikon jak Material Design. Teraz się to zmieniło.

SF Symbols na Macu

To już wszystkie najciekawsze informacje dla projektantów z WWDC19. Mnie zdecydowanie najbardziej cieszy udostępnienie bogatej bazy ikon, gdyż zawsze był z tym problem. Mocno kibicuję także iPadowi OS, bo iPad Pro to super narzędzie, które może być jeszcze lepsze z systemem, który nie będzie go ograniczał.