Podczas eventu WWDC 2020 Apple zdradziło najnowszą aktualizację dla komputerów MacBook i iMac. Będzie się działo! Najnowszy system MacOS 11 będzie się nazywał Big Sur. Zobacz, co potrafi!

Przede wszystkim Apple zdradziło nazwę MacOS 11 – plotkowano, że może się on nazywać Ventura. Oficjalna nazwa jest jednak inna. Będzie to MacOS 11 Big Sur. Nazwa została zapożyczona od górzystego regionu w stanie Kalifornia.

Główną zmianą, którą podczas WWDC 2020 promowało Apple jeśli chodzi o MacOS 11 Big Sur jest zaktualizowany design systemu operacyjnego. Można się było tego spodziewać – MacOS będzie nadal upodabniał się coraz bardziej do rozwiązań wizualnych znanych z iOS i iPadOS.

R E K L A M A

Wśród nowości, które pokazano podczas WWDC 2020 są np. półprzezroczyste paski menu i narzędzi czy nieco zmienione przełączniki i paski głośności czy jasności. Dotyczy to także trybu ciemnego (dark mode).

MacOS 11, czyli Big Sur

macos big sur 7

Co ciekawe, w Big Sur zmieniono też dźwięki systemowe.

Wśród innych ciekawych zmian należy również wymienić nowe, przeprojektowane ikony aplikacji od Apple. Dotyczy to np. Kalendarza, Notatek, Zdjęć, Mail, Findera.

W MacOS 11 Big Sur będzie też Control Center działający na podobnej zasadzie jak na iPhone i iPad. W prawym górnym rogu użytkownik będzie mógł wybrać najbardziej potrzebne mu opcje i z tego poziomu błyskawicznie zmieniać ustawienia systemu.

macos big sur 6

Przeprojektowany został także system widżetów. Będą one działać na podobnej zasadzie co nowe widgety z iOS 14, zmieniając swój rozmiar w zależności od rozmieszczenia. Design paska będzie bardziej minimalistyczny.

Zmieni się też Finder, będzie miał np. przezroczyste menu po lewej stronie. Na górnym pasku narzędzi będzie mniej bałaganu i bardziej oczywiste ikony. Inaczej wyglądać będzie też pasek szukania.

macos big sur 5

Podczas wydarzenia mówiono także o innych aplikacjach usprawnionych na MacOS 11, m.in. Wiadomościach, Zdjęciach i Mapach. Ulepszono też Safari, które ładuje strony o 50% szybciej niż Chrome. Safari będzie mieć zupełnie nowy wygląd, więcej opcji dostosowania do własnych potrzeb strony startowej oraz, co najważniejsze, będzie teraz obsługiwać rozszerzenia.

macos big sur 8

Apple podczas konferencji podało także inną ważną informację na temat swoich komputerów. Ogłoszono, że najnowsze MacBooki będą pracować na własnych procesorach firmy nazwanych Apple Silicon.

macos big sur 4

Oto lista pozostałych nowości z WWDC2020

 1. iPadOS 14 zaprezentowany – również widgety, ale i sporo nowości od Apple
 2. iOS 14! Wreszcie mamy widgety w systemie od Apple, to jednak nie wszystko!
 3. Siri na iOS usprawniona przez Apple. Zobacz co nowego potrafi na iPhone i iPad
 4. Co nowego w iMessage w iOS14? Grupy w wiadomościach iOS stają się faktem!
 5. Apple Car – otwieranie samochodu smartfonem z pomocą Apple Car Key
 6. iPadOS 14 zaprezentowany – również widgety, ale i sporo nowości od Apple
 7. watchOS z nowościami – teraz to sprzęt medyczny czy jeszcze gadżet? Pomoże nam umyć ręce…
 8. Apple TV lepiej współpracuje z Apple Arcade
 9. Nowe możliwości AirPods!
 10. Apple Safari szybsze od Google Chrome o 50 procent i kolorowe ikonki!
 11. MacOS 11 nazywa się Big Sur. Apple zdradza nowości dla komputerów MacBook i iMac
 12. Apple HomeKit to masa nowości. Twój dom ma być bardziej inteligentny i bezpieczniejszy
 13. Komputery Mac z procesorami Apple Silicon!