Przede wszystkim Apple zdradziło nazwę MacOS 11 – plotkowano, że może się on nazywać Ventura. Oficjalna nazwa jest jednak inna. Będzie to MacOS 11 Big Sur. Nazwa została zapożyczona od górzystego regionu w stanie Kalifornia.

Główną zmianą, którą podczas WWDC 2020 promowało Apple jeśli chodzi o MacOS 11 Big Sur jest zaktualizowany design systemu operacyjnego. Można się było tego spodziewać – MacOS będzie nadal upodabniał się coraz bardziej do rozwiązań wizualnych znanych z iOS i iPadOS.

Wśród nowości, które pokazano podczas WWDC 2020 są np. półprzezroczyste paski menu i narzędzi czy nieco zmienione przełączniki i paski głośności czy jasności. Dotyczy to także trybu ciemnego (dark mode).

MacOS 11, czyli Big Sur

Co ciekawe, w Big Sur zmieniono też dźwięki systemowe.

Wśród innych ciekawych zmian należy również wymienić nowe, przeprojektowane ikony aplikacji od Apple. Dotyczy to np. Kalendarza, Notatek, Zdjęć, Mail, Findera.

W MacOS 11 Big Sur będzie też Control Center działający na podobnej zasadzie jak na iPhone i iPad. W prawym górnym rogu użytkownik będzie mógł wybrać najbardziej potrzebne mu opcje i z tego poziomu błyskawicznie zmieniać ustawienia systemu.

Przeprojektowany został także system widżetów. Będą one działać na podobnej zasadzie co nowe widgety z iOS 14, zmieniając swój rozmiar w zależności od rozmieszczenia. Design paska będzie bardziej minimalistyczny.

Zmieni się też Finder, będzie miał np. przezroczyste menu po lewej stronie. Na górnym pasku narzędzi będzie mniej bałaganu i bardziej oczywiste ikony. Inaczej wyglądać będzie też pasek szukania.

Podczas wydarzenia mówiono także o innych aplikacjach usprawnionych na MacOS 11, m.in. Wiadomościach, Zdjęciach i Mapach. Ulepszono też Safari, które ładuje strony o 50% szybciej niż Chrome. Safari będzie mieć zupełnie nowy wygląd, więcej opcji dostosowania do własnych potrzeb strony startowej oraz, co najważniejsze, będzie teraz obsługiwać rozszerzenia.

Apple podczas konferencji podało także inną ważną informację na temat swoich komputerów. Ogłoszono, że najnowsze MacBooki będą pracować na własnych procesorach firmy nazwanych Apple Silicon.

Oto lista pozostałych nowości z WWDC2020

 1. iPadOS 14 zaprezentowany – również widgety, ale i sporo nowości od Apple
 2. iOS 14! Wreszcie mamy widgety w systemie od Apple, to jednak nie wszystko!
 3. Siri na iOS usprawniona przez Apple. Zobacz co nowego potrafi na iPhone i iPad
 4. Co nowego w iMessage w iOS14? Grupy w wiadomościach iOS stają się faktem!
 5. Apple Car – otwieranie samochodu smartfonem z pomocą Apple Car Key
 6. iPadOS 14 zaprezentowany – również widgety, ale i sporo nowości od Apple
 7. watchOS z nowościami – teraz to sprzęt medyczny czy jeszcze gadżet? Pomoże nam umyć ręce…
 8. Apple TV lepiej współpracuje z Apple Arcade
 9. Nowe możliwości AirPods!
 10. Apple Safari szybsze od Google Chrome o 50 procent i kolorowe ikonki!
 11. MacOS 11 nazywa się Big Sur. Apple zdradza nowości dla komputerów MacBook i iMac
 12. Apple HomeKit to masa nowości. Twój dom ma być bardziej inteligentny i bezpieczniejszy
 13. Komputery Mac z procesorami Apple Silicon!