Apple nie próżnowało, tak najłatwiej skomentować listę wszystkich zmian, o których poinformowano na konferencji WWDC 2021. Przeglądając materiały Apple odniosłem wrażenie, że po raz pierwszy od dawna (chociaż wcześniej też się to zdarzało) firma skorzystała z rad użytkowników i spełniła ich prośby, jak chociażby te o trybie skupienia i nowych powiadomieniach. Nie sprzedajmy jednak faktów za wcześnie ;)

Apple iOS 15 lista zaprezentowanych zmian

W telegraficznym skrócie Apple w systemie iOS 15 skupiło się na ułatwieniu nam pracy, poznawaniu i lepszej komunikacji, wprowadzając nowe narzędzia jak lepsze powiadomienia, tryb skupienia oraz przeprojektowane aplikacje systemowe.

ios15
Nowy iOS 15 wprowadza funkcję SharePlay w FaceTime, Live Text do skanowania tekstu oraz lepiej zorganizowane powiadomienia

Lepsze Face Time z nowymi funkcjami

FaceTime dostanie masę fajnych funkcji. W nowej wersji nasze rozmowy będą mogły zyskać rozmazane tło, tak jak ma to miejsce w trybie portretowym. Dzięki temu będzie można się skupić na rozmówcy, a nie bałaganie za nim ;). Nowy widok siatki pozwoli zobaczyć również więcej osób podczas połączenia grupowego. Dodatkowo nasze rozmowy zyskają na jakości dźwięku, wprowadzona zostanie obsługa Spatial Audio, FaceTime będzie też w stanie odseparować nasz głos od hałaśliwego otoczenia, co dla wielu będzie pewnie nie do przecenienia.

iOS 15
Funkcja rozmytego tła w FaceTime

Oddzielną, sporo większą funkcją, a wręcz zestawem funkcji, ma być SharePlay. Najprościej mówiąc, będzie to narzędzie do udostępniania multimediów podczas sesji FaceTime. Apple pozwoli tym samym na wspólne oglądanie filmów, słuchanie muzyki, przeglądanie naszej biblioteki zdjęć, a nawet podglądanie pulpitu i aktualnie używanej aplikacji. Wsparcie tej funkcji będzie takie samo, niezależnie od urządzenia i rozszerzy się nawet na Apple TV – dzięki czemu powiększymy nasz obszar roboczy.

Jedną z kluczowych funkcji jest również to, że zaproszenie do rozmowy FaceTime będzie można wysłać za pośrednictwem zwykłego linku. Osoba niebędąca w posiadaniu urządzenia Apple przeprowadzi taką rozmowę za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej.

Tryb Focus

To coś, o co od dawna prosili użytkownicy. Boczny klawisz wyciszenia czy tryb „nie przeszkadzać” to znacznie za mało w dzisiejszych czasach. Jesteśmy bombardowani powiadomieniami z aplikacji, nowymi wiadomościami czy całą maścią innych rozpraszajek. Apple postanowiło nam pomóc.

Nowa funkcja będzie w inteligentny i zorganizowany sposób filtrować powiadomienia w zależności od tego, czy pochodzą od kogoś dla nas ważnego lub też z aplikacji o wysokim priorytecie. Taki filtr będzie też różnie działał w zależności od czasu, miejsca i tego, co aktualnie robimy. Tryb Focus rozproszy się też na nasze inne urządzenia, więc nie będzie trzeba konfigurować tej funkcji osobno dla telefonu, tabletu czy MacBooka. Co więcej, w aplikacjach do komunikacji, będzie można wyświetlić status powiązany z wybranym trybem skupienia.

Przeprojektowane powiadomienia

Wydaje się, że to również coś, co wymogli użytkownicy. Powiadomienia zostały przeprojektowane. Ikony kontaktów i aplikacji będą większe, dzięki czemu łatwiej będzie można je zidentyfikować. Mimo iż wcześniej system oferował grupowanie powiadomień, teraz będzie to wyglądało nieco inaczej.

powiadomienia iOS 15
Wiadomość od Johna ważniejsza od rozgrywek Baseballa? Coś tu nie działa jak powinno ;)

Nasze urządzenie filtrować będzie powiadomienia – odsieje te mniej ważne od tych istotnych – wyświetlając je niżej lub wyżej. Wszystko na podstawie naszych preferencji i zachowań. Nowe powiadomienia będą też rozwinięciem trybu skupienia, system pozwoli dostarczać powiadomienia w bardziej odpowiednich porach – na przykład rano lub wieczorem. Łatwiej będzie też wyciszyć powiadomienia.

Inteligentne wyszukiwanie – Spolight, Live Text, Visual Look Up

Spotlight będzie teraz bardziej bystry. Jeszcze lepiej będzie wyszukiwał lokalizacje, sceny, osoby lub obiekty. Aplikacja zdjęcia przyniesie największą w historii aktualizację – zawierać będzie wiele nowych funkcji, w tym przeprojektowany wygląd, większą interakcję z użytkownikiem oraz integrację z Apple Music.

Funkcja Live Text pozwoli na odczytanie za pośrednictwem kamery tekstu z otoczenia i skopiowanie go do urządzenia. Live Text pozwoli też na interakcję – na przykład skanowana w restauracji tabliczka z danymi do Wi-Fi pozwoli przyłączyć się do lokalnej sieci. Funkcja Visual Look Up pozwoli rozpoznawać miejsca, przedmioty i osoby – na przykład dzieła sztuki, książki, sławne postacie czy nawet gatunki roślin.

Przeglądarka Safari z nowym widokiem

Wygląd okna przeglądarki podporządkowano pod możliwości przeglądania stron przy użyciu jednej ręki. Pewne funkcje będą umieszczone u dołu na środku, bezpośrednio pod kciukiem. Pasek kart będzie kompaktowy, lekki i umieszczony również w dolnej części ekranu. Poprawiono też obsługę rozszerzeń oraz wygląd i modyfikację strony startowej.

Nowości w Mapach Apple

Mapy Apple również przyniosą wiele nowych funkcji. Jedną z nich będą nowe trójwymiarowe modele dla najpopularniejszych budynków i obiektów. Wyświetlane wskazówki będą w niektórych miejscach możliwe do oglądania w trybie AR.

mapy iOS 15

Nowością będą też dokładne wskazówki dla transportu publicznego. Będzie można „przypinać” i zachować ulubione stacje i linie komunikacji miejskiej. Nawigacja poinformuje też o docelowym przystanku i konieczności wysiadki. Wskazówki te dostępne będą również na Apple Watch.

Apple Wallet z prawem jazdy, dowodem osobistym i kluczami do domu

W zeszłym roku Apple rozpoczęło współpracę z producentami samochodów, aby możliwe było otwieranie i uruchomienia pojazdów przy pomocy iPhone i AW. Teraz Apple donosi o rozszerzeniu tej funkcji. Apple Wallet zastąpi metalowe klucze i karty dostępowe do domów, pomieszczeń i obszarów roboczych.

W USA ruszy pilotażowo program, który pozwoli na dodawanie dokumentów jak dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy do Apple Wallet. Jednym z pierwszych miejsc, gdzie będzie się z tego korzystać, mają być lotniska.

Nowe funkcje prywatności

Apple znów podnosi poprzeczkę. Od teraz nasza mowa wykorzystywana przez Siri, będzie przetwarzana w całości na telefonie. Ochrona naszych wiadomości e-mail nie pozwoli na sprawdzanie, czy odczytaliśmy wiadomość. Adresy IP, dane lokalizacyjne nie będą mogły być używane do profilowania naszej osoby poprzez wiadomości.

prywatność iOS 15

System tworzyć będzie też raporty o prywatności. Zobaczymy w nich to, w jaki sposób i w jakiej mierze aplikacje korzystają z naszych danych. Dostaniemy też przypomnienie o przyznanych aplikacjom zgodach.

Nowa aplikacja notatek oraz pogody

Natywna aplikacja pogodowa została w znacznej mierze odświeżona. Lepiej będzie prezentowała dane pogodowe. Aplikacja notatek zyskała kilka nowych funkcji – to między innymi znaczniki ułatwiające segregację notatek oraz wzmianki, które pozwolą informować innych o zmianach w wersjach pliku.

notatki iOS 15

To oczywiście tylko najważniejsze zmiany. Pełną listę można znaleźć pod tym linkiem.