Z kolejnej prezentacji, z zakończonej właśnie imprezy WWDC 2020 płyną do nas dobre wiadomości dla miłośników Smart Home. Sporo nowości także dla smart domów. Apple HomeKit będzie nie tylko mądrzejszy i przyjemniejszy w obsłudze, w tym roku dużą uwagę skierowano również na bezpieczeństwo.

W temat HomeKit wprowadził nas jeden z inżynierów pracujących nad tym systemem — Yah Cason. Chwali się on nowymi umowami z największymi producentami urządzeń z kategorii Smart Home. Ci, których wymienił to między innymi Google oraz Amazon. Jest ich jednak ponoć znacznie więcej.

Apple HomeKit — łatwiejsza kontrola, więcej funkcji i bezpieczeństwo

Zacznijmy od oświetlenia. Jeśli nasze lampy i żarówki świecą w wielu kolorach lub różnej barwie (ciepłej i zimnej), będą mogły świecić w różny sposób w zależności pory dnia. System zmiany barwy będzie adaptacyjny i programowalny.

Apple HomeKit

Nowo dodany sprzęt będzie mógł podejmować też nowe formy automatyzacji. Obsługa nowych zestawów zachowań to nie wszystko, inteligentne urządzenia domowe będą teraz wyświetlać się na wyświetlaczu, gdy będą chciały, by podjąć jakieś działanie. Samo przeglądanie urządzeń i sterowanie nimi również zostało uproszczone. Dostępne będą również nowe skróty i widgety, oraz kontrolki szybkiego uruchamiania.

Urządzenia w systemie HomeKit mają też być bezpieczniejsze, chodzi tu o prywatność i przetwarzanie danych. HomeKit pozwoli też na nowe zachowania sprzętu stworzonego do monitoringu i alarmowania. Przykładem mogą być kamery, które skupią się tylko na określonej strefie lub rozpoznawać będą obserwowane osoby (domowników i konkretne grupy, jak kurierzy czy służby). Dzięki tej funkcji HomePod będzie umiał informować, że ktoś stoi przed naszymi drzwiami. Usłyszymy np. monit o tym, że pod dom przyjechał kurier!

Co więcej, obraz z kamer można będzie wyświetlać w typie „Pictures in Pictures” w Apple TV. Oprócz tego ogłoszono też nowe sposoby łączenia wszelkich innych urządzeń Apple z HomeKit. Nie podano jednak dokładnych wiadomości, jak ma to wszystko wyglądać. Dowiemy się tego pewnie już niedługo.

Oto lista pozostałych nowości z WWDC2020

 1. iPadOS 14 zaprezentowany – również widgety, ale i sporo nowości od Apple
 2. iOS 14! Wreszcie mamy widgety w systemie od Apple, to jednak nie wszystko!
 3. Siri na iOS usprawniona przez Apple. Zobacz co nowego potrafi na iPhone i iPad
 4. Co nowego w iMessage w iOS14? Grupy w wiadomościach iOS stają się faktem!
 5. Apple Car – otwieranie samochodu smartfonem z pomocą Apple Car Key
 6. iPadOS 14 zaprezentowany – również widgety, ale i sporo nowości od Apple
 7. watchOS z nowościami – teraz to sprzęt medyczny czy jeszcze gadżet? Pomoże nam umyć ręce…
 8. Apple TV lepiej współpracuje z Apple Arcade
 9. Nowe możliwości AirPods!
 10. Apple Safari szybsze od Google Chrome o 50 procent i kolorowe ikonki!
 11. MacOS 11 nazywa się Big Sur. Apple zdradza nowości dla komputerów MacBook i iMac
 12. Apple HomeKit to masa nowości. Twój dom ma być bardziej inteligentny i bezpieczniejszy
 13. Komputery Mac z procesorami Apple Silicon!