Wtyczki w Firefox przestały działać? Mozilla pracuje nad łatką

Wtyczki w Firefox przestały działać? Mozilla pracuje nad łatką

Opublikowano 7.05.2019 8:13 -


Kilka dni temu użytkownicy Firefoxa mogli się niemiło zaskoczyć. W nocy z 3 na 4 maja wygasły certyfikaty większości wtyczek oferowanych w sklepie. Taki stan zablokował ich pracę oraz możliwość instalacji, tym samym wyraźnie ograniczając działanie przeglądarki, dlatego Mozilla już pracuje nad poprawką.

Według StatCounter Mozilla Firefox jest trzecią co do popularności przeglądarką internetową na świecie z 5% udziałem. Znajdują się zaraz po Google Chrome, mogącym się pochwalić 63-procentowym udziałem oraz Safari (15%). Różnice platform rzadziej używanych od Firefoxa nie są już tak imponujące, więc aby nie stracić miejsca na podium, muszą działać szybko.

Co się stało?

Problem jest globalny i dotknął  każdego, kto korzysta z przeglądarki Mozilla. 4 maja czasu UTC użytkownicy Firefoksa zauważyli problem z przeglądarką. Nie mogli zainstalować rozszerzeń, a te zainstalowane przestały działać. Mozilla twierdzi, że problemem są certyfikaty, które w nocy z 3 na 4 maja straciły ważność.

Jest to mocny cios, ponieważ w dzisiejszych czasach chyba nikt nie korzysta z „gołej” przeglądarki. Aplikacje zapisujące hasła jak LastPass, czy też blokujące reklamy to już niemal standardowe wyposażenie.

W poście na blogu Mozilla twierdzi, że zidentyfikowała problem i zaczęła wprowadzać poprawkę dla użytkowników.

Firma prosi również użytkowników, aby nie próbowali w międzyczasie usuwać i ponownie instalować rozszerzeń, ponieważ mogą oni stracić wszystkie zapisane w nich dane.

Łatka w drodze

Mozilla informuje również, że priorytetem jest wersja desktopowa przeglądarki, która dostanie pierwszą łatkę. Zostanie ona wprowadzona w tle, więc nie zdziwcie się, jak wszystko wróci do normy. W dalszej kolejności będzie ona wprowadzana do Firefoksa ESR lub Firefox dla Androida.

Jeżeli zatem przyzwyczailiście się do Firefoxa i nie macie zamiaru zmieniać go na konkurencyjne rozwiązanie pomimo powyższych problemów, musicie przeczekać ten ciężki okres. Problem jest poważny, więc zapewne łatka dotrze do nas już niedługo. Jeżeli jednak nie czujecie przywiązania do Liska albo korzystacie z wersji mobilnej ich przeglądarki, może jest to odpowiedni moment na przesiadkę?

Wieści z Rozładowani.pl