O ile sama .NET nigdy nie była na naszym rodzimym rynku szczególnie popularna, o tyle każdy internetowo – świadomy z pewnością zna jej sylwetkę. Kiedy najczęściej dochodziło do jej rejestracji? Z własnych doświadczeń, wówczas gdy stawiało się serwis, dedykowany zagranicznej społeczności, a popularny dot-com był zajęty. Miałem niegdyś taki serwis, ale szybko umarł śmiercią przez brak zainteresowania.

Innym popularnym motwywem, który obserwuje po dziś dzień to paniczne wykupowanie najpopularniejszych nazw domen dla własnej działalności. Umówmy się – w dobie nowych domen, trzeba wyskoczyć z kilk/kilkudziesięciu tysięcy dolarów, by na taką ekstrawagancję sobie pozwolić, ale często jednak obserwuje trend rejestracji tych najstarszych domen. Rykoszetem trafiała się i .NET. Wedle może i nie najświeższych informacji, które udało mi się znaleźć u Daniela Dryzka, w 2012r. omawiana .NET znajdowała się w naszym kraju na 6 miejscu względem popularności.

Zupełnie inaczej jest na świecie. Okazuje się, że wspomniane rozszerzenie, jest druga najpopularniejszą domeną tuż za popularnym dot-com. Co ciekawsze, najdroższą domeną z tym rozszerzeniem była Mobile.NET, która została sprzedana za bagatela $0,5mln. Nie chce być malkontentem, ale na tle .COM, to ledwo kieszonkowe. Mimo wszystko życzę kolejnych 100 lat bytu i oby nowe domeny nie dały w kość, a Was zapraszam do zapoznania się z infografiką przygotowaną na tą okoliczność [link bezpośredni].

happy-anniversary--net_55d4a49bd7a47_w1500