Wszystkiego najlepszego dla dziewczynek od Barbie

Wszystkiego najlepszego dla dziewczynek od Barbie

Opublikowano 15.03.2018 21:03 -


Jeśli ktoś zobaczyłby informację o firmie Mattel, podejrzewam, że nie zwróciłaby ona jego większej uwagi. Jednak Barbie przedstawiać nikomu nie trzeba.

Firma od 1959 roku zajmuje się produkcją lalki znanej na całym świecie. Popularna ikona zachwyca i inspiruje po ponad 60 latach od pierwszej produkcji, idzie z biegiem czasu, zmienia się, ciągle ewoluuje, oraz stała się silnym narzędziem kształtowania psychiki i mocnym argumentem w sprawie feministycznej. Kim jest lalka Barbie i dlaczego o niej znowu teraz jest głośno?

Wszystko co zawsze chciałeś się dowiedzieć o Barbie, a bałeś się zapytać

Nazwa Barbie jest zdrobnieniem od imienia córki amerykańskiej business woman, Ruth Handler, Barbary, prezesa firmy Mattel.
Pełne nazwisko lalki to Barbara Millicent Roberts. Stanowi ono tylko część wymyślonej biografii, w której występują między innymi chłopak Barbie –Ken i jej przyjaciółki – Midge i Teresa. Barbie ma również trzy młodsze siostry o imionach Skipper, Stacie i Chelsea.

Ruth obserwowała bawiącą się córkę, która zwykła nadawać imiona i role dorosłych lalkom z papieru – w ówczesnych czasach, lalki dla dzieci miały postać niemowlaka, wiec Ruth wyczuła w tym lukę na rynku. I choć pierwsze podejście do tematu zarówno u jej męża (współwłaściciela) tak i pozostałych dyrektorów spółki spotkało się z ogólnym brakiem entuzjazmu, Ruth nie poddała się. Po wizycie w Europie, przywiozła ze sobą 3 sztuki popularnej wtedy za sprawą komiksu Reinharda Beuthina, lalki Lilli. Był to model lalki o figurze dorosłej kobiety, dedykowana dla dorosłego społeczeństwa, jednak zyskała sympatię dzieci, przez możliwość przebierania jej w różne stroje.


Barbie ujrzała światło dzienne na Targach Zabawek w 1959 roku. Parę lat poźniej
Mattel nabył prawa do Bild Lilli i produkcja Lilli została zatrzymana. Pierwsza lalka Barbie, ubrana w strój kąpielowy w czarno-białe paski i uczesana w charakterystyczny kucyk, była dostępna zarówno jako blondynka i brunetka.

Wiesz ile lalek sprzedano w ciągu pierwszego roku? 350tys. (!!!)

Lalka dziś

Barbie zmieniała swój wygląd w zależności od mody, upodobań, postaci z bajek. Również zmieniały się twarze, ewoluowała figura i odcień skory lalki.
Ówczesna lalka Barbie tylko trochę przypomina jej poprzedniczkę z lat 60’ ubiegłego stulecia.

Jest jeszcze jeden aspekt, ważniejszy niż wygląd lalki –

Przekaz

Przez lata lalka Barbie musiała zmagać się z zarzutem wpajania młodym dziewczynkom schematu jak “prawdziwa kobieta” wyglądać powinna- co oczywiście, biorąc pod uwagę kształt i posturę lalki, jest fizycznie nie do osiągnięcia (bez szeregu operacji plastycznych :)).

W odpowiedzi na te zarzuty, oraz na badania które przeprowadziła sama firma Mattel , wg. których aż 81% kobiet jest zaniepokojona przekazem mediów, prasy, okładek czasopism, na jakie narażone są ich córki, firma postanowiła wypuścić nową serię lalek.
Po raz pierwszy światło dzienne ujrzały lalki, które są odzwierciedleniem bohaterek obecnych czasów, kobiet, które zmieniły naszą codzienność.

Sheroes, to 17 postaci, wśród których znajdziemy artystkę Fridę Kahlo, córkę Steve Irwina, Bindi, Katherine Johnson – sławną matematyczkę i fizyczkę NASA, pierwszą atletkę w hidżabie Ibtihaj Muhhamad, oraz naszą reporterkę, Martynę Wojciechowską!!

“Dziewczyki od zawsze mogły odgrywać różne role z lalką Barbie i cieszymy się, że możemy rzucić nowe światło, dzięki urzeczywistnionym postaciom, aby przypomnieć im, że mogą być kimkolwiek.”

To nie pierwszy raz, kiedy Barbie w pozytywny sposób reaguje na zmieniającą się rzeczywistość; od długiego czasu w swojej ofercie Barbie posiada lalki różnych kolorów skóry, wykonującą różne zawody, a od 2016 również wprowadziła serię lalek o zróżnicowanej figurze.

Duma

Chciałam dodać tylko od siebie, że jestem niesamowicie dumna, że w obecnej najnowszej serii znalazła się nasza przedstawicielka, Martyna Wojciechowska!
Dla mnie jest to symboliczne uhonorowanie kobiety, polskiej ambasadorki World Wide Fund for Nature, Kobiety na Krańcu Świata, która pokazuje i uświadamia z jakimi konfliktami społecznymi mamy do czynienia na całym globie. Moje małe serduszko aż pęka :)
Gratulacje <3

Wieści z Rozładowani.pl