Na temat sytuacji TikToka w USA opublikowałem na łamach DailyWeb tyle tekstów, że jestem w stanie o każdej porze dnia i nocy ją zaprezentować. W skrócie TikTokowi groziło zablokowanie w Stanach Zjednoczonych, jednak w czasie pisania tego tekstu, czekamy na ustosunkowanie się administracji amerykańskiej do podjęcia współpracy ByteDance z Oracle, zamiast sprzedaży. Możliwe zablokowanie TikToka w USA, a także w innych krajach, zapragnęli wykorzystać właściciele innych aplikacji. Snapchat wprowadził pewne funkcje zbliżone do TikToka. Instagram również nie próżnował i wprowadził Reels. Nic więc dziwnego, że YouTube też zapragnął mieć w swoich strukturach odpowiednik TikToka.

YTS GIF2

YouTube wprowadza Shorts

YouTube wprowadza na swoją platformę Shorts. To nic innego, jak 15-sekundowe klipy wideo nagrywane smartfonami, tak samo jak na TikToku. YouTube Shorts w początkowej fazie umożliwią użytkownikom łączenie wielu klipów, nagrywanie klipów z muzyką dostępną w bibliotece, regulację głośności, zegar oraz odliczanie do rozpoczęcia nagrywania. Szybki dostęp do Shorts ma być widoczny na stronie głównej w aplikacji YouTube na Androidzie, jednak ta funkcja ma być dostępna początkowo w Indiach. Z czasem zostanie udostępniona też w YouTube na iOS. Z kolei przechodzenie do kolejnych klipów ma odbywać się za pomocą gestu przesunięcia w dół – tak jak jest to teraz w przypadku relacji.

shorts umKqIri

Pierwszy kraj – Indie

YouTube Shorts zadebiutują w wersji beta w Indiach. Nie może być inaczej. Wszak to tam po raz pierwszy zablokowano TikToka. Od Indii rozpoczęła się także ekspansja Instagram Reels. Nic więc dziwnego, że YouTube Shorts najpierw tam zostaną udostępnione. Wszyscy, w tym YouTube, chcą wypełnić pustkę po TikToku. Zapowiedziano, że w przeciągu najbliższych tygodni i miesięcy wprowadzone zostaną nowe funkcje w ramach Shorts. Nowy format ma też pojawić się w kolejnych krajach.

Kto następny?

Skoro Snapchat, Instagram i YouTube kopiują już TikToka, to kto będzie następny? Może Twitter pokusi się też o wprowadzenie krótkich klipów? Czas pokaże.

Źródło: YouTube


Posłuchaj nas!