Jakiś czas temu bardzo intensywnie zacząłem się zastanawiać nad kupnem konsoli. Było to jakoś w momencie wyjścia PS4 i X1. Nie paliło mi się, ponieważ mój PC wciąż daje radę nawet z najnowszymi produkcjami więc przyjąłem zasadę podobną do tej przy kupowaniu samochodu: Zawsze bierz to po lifcie. Tak też się stało. Od niedawna na rynku dostępne są nowe modele konsol z większymi dyskami i w przypadku X1 nowy kontroler dostał gniazdko 3.5mm.

Nie powiem, aby wybór był prosty ponieważ zarówno Sony jak i Microsoft po pierwsze ma swoich zwolenników, po drugie prawie tyle samo argumentów za, jak i przeciw. Aby podjąć odpowiednią decyzję po prostu przeanalizowałem to, na czym mi w konsoli najbardziej zależy. Trzeba do tego podejść racjonalnie. Nie było łatwo ponieważ mam wrażenie, że na naszym rynku plej wiedzie prym i osób polecających go spotkałem bardzo dużo. Nawet Sebastian próbował za wszelką cenę mnie do niego przkeonać próbując udowodnić że Xbox ssie :)

Jednak wygrał X1, co już wiecie z tytułu, poniżej wyjaśnię dlaczego.

R E K L A M A

xbox-one-living-room-tv

Funkcja

Z racji, że konsola będzie cały czas podpięta do TV powinna także robić za mediacenter. Xbox w tym miejscu już wygrywa ponieważ nazwa tego modelu nie wzięła się z powietrza. One stoi za tym, że jest to urządzenie do wszystkiego, od oglądania telewizji oraz filmów, poprzez muzykę, aż na najważniejszym, czyli grach kończąc. Niestety pełnię możliwości można dopiero uzyskać mieszkając w USA. Cóż, z tym to się chyba już wszyscy pogodziliśmy.

Xbox-One-Special-Edition-Forza-Motorsport-6-Wireless-Controller

Pad

Musi być wygodny, w końcu trochę czasu spędzimy razem. Przy każdej wizycie w jakimś markecie snułem się obok wystawek z konsolami i sprawdzałem, który leży mi w dłoniach lepiej. Tutaj także padło na Xboxa. Wydaje mi się, że pad z PS4 w porównaniu z 3 jest nieco mniejszy. Wygodniejszym dla mnie tutaj okazał się ten z X1. Po pierwsze ze względu na rozmiar – jest większy niż z Playstation i pomimo rozegrania nieskończonej ilości wyścigów w GRID2 na PS3 bez problemu przyzwyczaiłem się do niesymetrycznego ustawienia analogów. Wydaje mi się, że taka pozycja jest bardziej ergonomiczna, a sam pad lepiej leży w dłoni. Nie brałem w ogóle pod uwagę gładzika, o który jest wzbogacony kontroler Sony ponieważ będę głównie grał w ścigajki :)

xbox-one-ps42-1940x972

Design

Tutaj X1 przegrywa z PS4, bez dwóch zdań. Jest mniej więcej o 20% większy no i nie ma co ukrywać, że plej jest po prostu ładniejszy. Jednak akurat przy tym zakupie większym priorytetem dla mnie był pad niż sam wygląd konsoli bo i tak nie będę z niej robił elementu wystroju salonu i wyląduje gdzieś obok dekodera.

W pewien sposób udało mi się podnieść walory estetyczne tego klocka ponieważ kupiłem edycję na dziesięciolecie serii Forza. Zarówno konsola jak i pad są niebieskie (mat/błysk), opatrzone logo serii oraz 2 paskami przez środek. Na moment przed zakupem dowiedziałem się o idei, która stoi za takim niebieskim designem i jak związana jest z nowym Fordem GT. Przywiązanie do detali jest naprawdę ogromne, możecie szczegóły (jak na przykład dźwięk startu silnika Forda GT podczas włączania konsoli) zobaczy na poniższym filmie:

Tym zabiegiem X1 wyrównał sobie szanse ponieważ jak już wspomniałem jestem fanem gier wyścigowych.

psplusvsxboxlive

Abonamenty

Tutaj oznajmiam remis :) Ceny oczywiście wahają się w zależności od tego, gdzie kupimy ale różnica jest na poziomie maksymalnie 10%, z reguły na korzyść dla Xboxa. Przeglądając tytuły na kilka miesięcy wstecz obie usługi dają sporo fajnych tytułów. Taka prawda, że jeśli jedno będzie ewidentnie droższe/dawać gorsze gry to ludzie nie będą kupować. Tutaj rywalizacja między Sony i Microsoft wychodzi graczom tylko na dobre.

Będą w temacie abonamentów znalazłem także fajną dodatkową usługę jaką jest EA Access. za 79.99zł na rok dostajemy dostęp do najlepszych tytułów od EA – cynegejm (ważne aby czytać razem :D ). Fifa, Dragon Age, Need For Speed, Battlefield itd. Usługa jest Exclusivem na X1, werdykt jednak na plus dla konsoli z Redmond.

Wyłączność

Jedno chyba z większych pól do przepychanek pomiędzy dwoma obozami konsolowców. Wieczne przekomarzania :) Krótko mówiąc, jeśli chodzi o gry na wyłączność to porównałem sobie tytuły i będę tęsknił za Infamous (niestety dla mnie seria skończyła się na pierwszej części) i The Last of Us. Tak jak wspomniałem interesują mnie najbardziej gry wyścigowe. Wychodzę z założenia, że konsole powstały dla takich gier (no i do mordobicia też). PS4 ma swój DriveClub, XboxOne Forza Motorsport. O ile DriveClub ma chyba lepszą oprawę graficzną to Forza bardziej stawia na realizm i według mnie jest najbardziej zaawansowanym symulatorem póki co. Xbox ma jeszcze Titanfall, który jest dostępny w EA Access bez dodatkowych opłat (fuck yeah!), a na tej grze po wrażeniach z PC też mi bardzo zależało.

Cała reszta wielkich tytułów typu AAA jest dostępna właściwie na każdą platformę, więc tutaj nie ma co dywagować. W tym podsumowaniu plusów i minusów u mnie również zwycięża XboxOne, zwłaszcza, że posiada już kompatybilność wsteczną z grami na x360

 

Oprogramowanie

Co tutaj mogę napisać, plej ma swój soft. Xbox swój. Jednak X od świąt dostanie aktualizację do Windows 10, co daje mu u mnie fory ponieważ buduję sobie ekosystem oparty o tę platformę i muszę przyznać że działa to bardzo przyjemnie.

 

Reasumując

Na tym etapie właściwie skończyłem porównywać obie konsole ponieważ byłem już przekonany, którą wezmę. Pomijam także kamerę od PS4 i nowego kinecta. Jak dla mnie te technologie muszą się jeszcze rozwinąć a developerzy napisać na nie fajne gry. Playstation idzie w VR tworząc swój odpowiednik Oculusa, Microsoft ma swój projekt Holo Lens. Na każdym polu wszystko jest bardzo podobne i ma swój odpowiednik.

Co jeszcze ciekawego nakłoniło mnie to X1? Ano to, że mogę grać nie okupując TV. Instaluję sobie aplikację Xbox na Windzie, podpinam pada kablem do laptopa/pc i streamuję grę pomiędzy konsolą a komputerem w kilka kliknięć. Przetestowałem to już. Nie wymaga sprzętu za 5 tysięcy. Opóźnień nie ma, ale żeby była jakość FHD oba urządzenia muszą być podpięte do routera kablem.

 

Wkraczam w świat xboksiarzy, będzie fajnie(oby).

Jest tu kto? :)