Domyślam się, że dla wielu z nas Windows 95 był krokiem milowym w kontakcie z komputerem PC. Największą zmianą był graficzny interface użytkownika. Oceniając go dziś, przez pryzmat Windowsa 10, MacOS i współczesnych UI systemów linux, można się dziwić, ale przed laty to była rewolucja. Moim zdaniem właśnie ren krok zmienił myślenie Kowalskiego, że PC to nie tylko rozbudowany kalkulator dodatkowo pozwalający na uruchomienie DOOM i Prices Of Persia, ale może też czymś więcej. Czymś na wzór tego, czym jest dziś.

WINDOWS 95 W APCE

15753699938 3885589e3b o

Deweloper Felix Rieseberg jest autorem tej wspaniałej aplikacji, opartej na istniejącym projekcie strony internetowej, który umożliwia uruchomienie online Windows 95, Windows 98 i bardzo wiele innych starszych systemów operacyjnych. Od teraz miłośnicy nostalgii mogą przypomnieć sobie, jak to było i pobawić się Windowsem 95 poprzez aplikację. Aplikacje takie jak Wordpad, dialer, MS Paint i Minesweeper działają poprawnie, ale niestety Internet Explorer nie jest w pełni funkcjonalny, ponieważ po prostu nie ładuje stron.

R E K L A M A

Aplikacja ma tylko 129 MB i można ją pobrać na Github zarówno dla macOS, Linux i Windows. Po uruchomieniu zajmuje zadziwiająco mało pamięci RAM, bo zaledwie 200MB i to nawet jeśli działają wszystkie stare narzędzia systemowe, aplikacje i gry systemu Windows 95. Jeśli napotkasz problemy z aplikacją, zawsze możesz zresetować system wewnątrz aplikacji i zacząć zabawę od nowa.

15753699938 3885589e3b o 1

WSPOMNIEŃ CZAR

Nie wiem jak wy, ale ja uruchomiłem aplikacje tylko i wyłącznie z sentymentu do tego systemu. Chciałem przypomnieć sobie design, a później rozegrać partyjkę w pasjansa :) Jeżeli udało mi się was zachęcić, to zapraszam do wspólnej podróży po wspomnieniach!