Adobe ogłosiło właśnie, że wypuszcza wersje Adobe Photoshop zoptymalizowaną pod procesory Apple Silicon, czyli słynne już procki w strukturze ARM, M1. Firma zapewnia, że dzięki temu program będzie 1,5x bardziej wydajny niż ma to miejsce w przypadku emulacji za pomocą Rozetty.

Sam posiadam M1 w obu komputerach (zarówno Mac mini 2020, jak i MacBook Pro). Wychwalałem nowe procesory Apple już wielokrotnie, bo jak na razie (po kilku miesiącach użytkowania) nie dostrzegłem żadnych mankamentów.

Adobe Photoshop ze wsparciem dla Apple M1

Wsparcie dla komputerów opartych o Apple Silicon dotyczy najnowszej wersji Photoshopa. Ta, oznaczona numerem 22.3 została wypuszczona dzisiaj i jest gotowa do pobrania. Nie trzeba zatem instalować osobnej wersji, tak jak to bywa w przypadku np. Google Chrome.

Jest jednak kilka „ale”…

Nie jest niestety tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać. Wersja natywna, czyli taka dostosowana do M1 będzie miała kilka braków. Według informacji od Adobe nie obsłuży ona niektórych opcji eksportu i importu, a także nie wszystkie synchronizacje działają poprawnie (opcja udostępniania).

Nie kłamię: MacBooki z procesorami M1 od Apple to w tej chwili nr 1 na świecie

Na szczęście użytkownicy podczas uruchamiania mają wybór, czy odpalamy wersję na Rozecie, czy natywną dostosowaną do M1. Dla zwykłego użytkownika zapewne nie będzie różnicy w brakach, które z całą pewnością będą zniwelowane wraz z kolejnymi aktualizacjami tego programu.

Aktualizacji do najnowszej wersji Photoshopa można dokonać za pomocą aplikacji Creative Cloud na komputerach Mac.