Starlinki już w poniedziałek były widoczne na niebie nad Polską, a dzisiaj (i jutro) kolejna okazja, aby obserwować to niesamowite widowisko. Jeśli zatem macie dość seriali i siedzenia przed programami informacyjnymi, to zapraszam dzisiaj wieczorem na balkony i przydomowe ogródki. Oczywiście zachowując dwa metry odstępu od siebie ;) Nad Polską odbędzie się przelot satelitów Starlink od SpaceX.

A dobra wiadomość jest taka, że dzisiaj we wtorek 21 kwietnia, widoczne nad naszym krajem będą aż dwa przeloty:

  1. 20:39 – 18 satelitów Starlink, widoczne na południowym horyzoncie (będą lecieć od zachodu)
  2. 22:04 – 39 satelitów Starlink, widoczne centralnie „nad nami” (będą lecieć od zachodu)

Przegapiliście wtorkowe przeloty? Nic straconego – w środę kolejne, zajrzyjcie na DW w środę około południa – podam godziny :)

EDIT: Przeloty 22.04.2020 (środa)LINK

UWAGA: zalecam odwiedzenie tego tekstu w późniejszych godzinach, gdyż w każdej  chwili może pojawić się aktualizacja godzin.

Testy Starlinków w tym roku

W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Satelity mają stworzyć sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku.

Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk, korzystając właśnie z internetu ze Starlink.

SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI

SpaceX kilka miesięcy temu złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.

Cloud Backup w nazwa.pl. Nowości w usłudze do tworzenia wirtualnych kopii danych

Ze wszystkich wystrzelonych elementów tylko 10 satelitów jest nie do końca sprawnych. Nie udało im się osiągnąć swoich orbit, ale według zapewnień SpaceX jeszcze nie wszystko stracone. Firma będzie próbować zmienić trajektorie za pomocą specjalnych silników.


Posłuchaj nas!