Wow! Zdjęcia Google z nową funkcją: wyszukasz tekst na fotkach

Wow! Zdjęcia Google z nową funkcją: wyszukasz tekst na fotkach

Opublikowano 24.08.2019 15:29 -


Stało się to zupełnie nie w stylu Google: po cichu, skromnie, za pomocą Twittera. Internetowy gigant w ten sposób zapowiedział wprowadzenie nowej funkcji do Zdjęć Google. Dokładniej chodzi o Obiektyw Google, czyli inteligentne narzędzie do rozpoznawania treści na zdjęciach.

Nowa funkcja pojawi się jeszcze w tym miesiącu we wszystkich aktualizacjach. Dzięki niej będziemy mogli przeszukać całą bibliotekę swoich zdjęć pod kątem tekstu zawartego na tychże fotkach. Wykorzystana do tego zostanie sztuczna inteligencja Obiektywu Google.

Wyszukiwanie odbędzie się zarówno w zdjęciach wykonanych telefonem, ale także w tych importowanych, jak i zrzutach ekranu. Następnie bez problemu będziemy mogli skopiować tekst ze zdjęcia i wykorzystać go w notatkach, dokumentach czy też formularzach.

Robisz błędy? Gmail poprawi ortografię i gramatykę w Twoich mailach

Wprowadzana funkcja to nic innego jak zmodyfikowana wersja znanego sprzed lat optycznego rozpoznawania znaków, czyli OCR. Pamiętam, jak dwie dekady temu kupując pierwsze skanery, zasadniczym pytaniem było „czy posiada on funkcję OCR?”. Bajerem była możliwość wrzucenia kartki z tekstem do skanera i przekopiowania treści do Worda. Spora część takiej treści to były oczywiście krzaczki, gdyż technologia nie była doskonała, ale satysfakcja, że ominęło się kilka stron przepisywania, była ogromna. Teraz takie rzeczy są możliwe na smartfonie, a efekty są nieporównywalnie lepsze.

Według internetowych doniesień funkcja jest już dostępna w niektórych urządzeniach na Androidzie, jednak brak na razie informacji, jakoby miała być aktywna w urządzeniach z iOS. Jeśli macie zainstalowane wszystkie aktualizacje, być może macie już funkcję wyszukiwania tekstu w Zdjęciach Google.

Samo wyszukiwanie tekstu na zdjęciach jest dość interesujące, jednak fakt, że nie musimy wybierać konkretnej fotki, daje już niezłe efekty. Jestem ciekawy, jak to wpłynie na wykorzystanie pamięci podręcznej naszego urządzenia. Za każdym takim wyszukiwaniem Google przeszukuje automatycznie całą kolekcję naszych zdjęć.

„Od tego miesiąca wprowadzamy możliwość wyszukiwania tekstu na Twoich zdjęciach. Gdy znajdziesz zdjęcie, którego szukasz, kliknij przycisk Obiektyw, aby łatwo skopiować i wkleić tekst. Dzięki temu skopiujesz trudne do zapamętania hasło do WiFi”.

-tak Google reklamuje swoje nowe rozwiązanie.

Obiektyw Google jest rozwijany od niespełna dwóch lat. Ciągle pojawiają się nowe funkcje, które okazują się przydatne w codziennym użytkowaniu. Dajcie znać, czy u Was wyszukiwarka już działa.

Wieści z Rozładowani.pl