Rok 2020 już za nami. W świecie WordPressa wiele się działo. Przyniósł nową wersję WP, wiele ciekawych online’owych eventów. Zobaczcie, co wydarzyło się w takim razie w ostatnim miesiącu ubiegłego roku:

Wiecie co łączy Yoast oraz Whodunit? To, że są, po Automatticu, firmami z najliczniejszą grupą kontrybutorów do WordPressa. O tym i o wielu innych ciekawych rzeczach związanymi z kontrybucjami, możecie dowiedzieć się z poniższego artykułu.

Yoast and Whodunit on why they contribute to WordPress core—and the features they’re pursuing

Munir Kamal bardzo szczegółowo opisuje jakie zmiany zobaczymy w WP, kiedy zaczniemy korzystać z Full Site Editing. O ile cały czas patrzę na to z pewną dozą ostrożności, o tyle muszę przyznać, że globalne style bardzo mi się podobają.

What is Full Site Editing and how is it shaping a new WordPress?

Hugh Lashbrooke podzielił się swoimi przemyśleniami odnośnie tego jak będzie wyglądało budowanie społeczności, kiedy świat wróci do normy. Hugh zauważa, że COVID pokazał, że nie musimy być w jednym miejscu, żeby się nauczyć czegoś nowego. Z drugiej strony wciąż spotkania offline będą ważne żeby budować więź. Wszystko to prawdopodobnie spowoduje, że społeczności będą bardziej budowane w sposób hybrydowy.

Building Community in a Post-COVID World

7,5 miliona witryn internetowych, ponad 31 terabajtów danych i 22 rozdziały. Te liczby stoją za ogromnym projektem „Web Almanac”, który jest bardzo dokładnym podsumowaniem roku 2020. Polecam Wam rozdział o CMS, gdzie dowiecie się jak sobie radzi WordPress, czy jego dominacja jest zagrożona i czy inwestowanie w tę platformę ma sens. Dużo dobrego czytania.

Web Almanac / CMS

Wszyscy piszą o tym co nowego pojawiło się w WordPressie 5.6. Jednak o wiele bardziej interesujący (szczególnie dla mnie) jest proces powstawiania. I właśnie o tym pisze Francesca Marano.

The road to WordPress 5.6: a look behind the scenes

MailPoet został wykupiony przez WooCommerce. Co to zmienia dla użytkowników? Na razie nic – wszystko ma funkcjonować jak dotychczas. W przyszłości można się jednak spodziewać większej integracji z WooCommerce.

We’re Joining WooCommerce!

Niemal 40% stron w internecie działa dziś na WordPress

Wraz z nową wersją WordPressa pojawiły się hasła aplikacji. Dzięki temu aplikacje zewnętrzne mogą wykonywać określone operacje za pomocą REST API. I o ile dla programistów jest to świetna wiadomość, o tyle WordFence przestrzega przed potencjalnym zagrożeniem.

WordPress 5.6 Introduces a New Risk to Your Site: What to Do

Oana z Pixelgrade opublikowała bardzo ważny artykuł poruszający kilka kwestii odnośnie tego jak ważne jest posiadanie wszystkich praw do stworzonych przez siebie treści. Nie do przeoczenia jest też fragment odnośnie sieci społecznościowych.

Own your website content to control the experience

Sarah Gooding podsumowała State of the Word, który odbył się w zeszłym tygodniu. Głównym tematem samego keynote’a był oczywiście Gutenberg, a w szczególności Full Site Editing.

State of the Word 2020: WordPress Moves Toward Full Site Editing

Jaki był rok 2020 dla WordPressówki? Przekonacie się z poniższego artykułu z naszym podsumowaniem!

WordPressówkowe podsumowanie roku 2020

Świetny wywiad z Jill Binder – porusza on wiele tematów związanych z naszą społecznością. Polecam.

An Interview With: Jill Binder

O learn.wordpress.org pisaliśmy już jakiś czas temu. Jednak dopiero w zeszłym tygodniu uznano, że czas na oficjalny start tej platformy.

Przejrzałem dostępne kursy i niektóre są naprawdę fascynujące, np. „WordPress dla dzieci”.

Introducing Learn WordPress