Listopad w świecie WordPressa okazał się bardzo aktywny. Wybór tych najważniejszych newsów z minionego miesiąca okazał się bardzo trudny. Sami zobaczcie:

Chris Coyier był moderatorem dyskusji pomiędzy Mattem Mullenwegiem a Mattem Biilmanem. Co ciekawe jego podsumowanie w poniższym artykule jest najbardziej wyważonym głosem odnośnie przyszłości WP oraz Jamstack.

WordPress and Jamstack

Automattic jak co roku zaprasza do wzięcia udziału w ankiecie na temat WordPressa. Dzięki danym zebranym w tej ankiecie możemy dowiedzieć się kim są użytkownicy, co im się najbardziej podoba w WP a co uważają za słaby punkt. Możecie zobaczyć dane z poprzednich lat.

Take the 2020 WordPress Annual Survey (and view the 2019 results)!

Ekipa Yoast opublikowała wstępny raport odnośnie kompatybilności WordPressa z PHP8. Wszystko wskazuje na to, że przed wszystkimi developerami masa pracy związana z dostosowaniem samego WP, ale także i licznych pluginów oraz motywów do nowej wersji PHP.

The 2020 WordPress and PHP 8 compatibility report

Niebawem pojawi się WordPress 5.6, z wieloma interesującymi zmianami: hasła aplikacji w REST API; zmiany w automatycznych aktualizacjach; poprawki w edytorze; zmiany w jQuery; nowy motyw. A o tym wszystkim możecie przeczytać w tym świetnym przewodniku po wersji 5.6.

WordPress 5.6 Field Guide

Bardzo interesujące rozważania odnośnie rabatów i o tym jak w sumie są niepotrzebne w naszej branży.

I discount, you discount, we both lose

Rich Tabor opisuje jak będą wyglądać motywy w erze Full Site Editing.

A Primer on Full Site Editing for WordPress Theme Developers

Infinum ma świetny handbook odnośnie WP – można tam znaleźć wiele ciekawych informacji czy trików. Poza samym handbookiem bardzo podoba mi się filozofia dotycząca tworzenia ich. Szkoda, że mało firm tak otwarcie dzieli się swoją wiedzą.

Doing Business by the Handbook

Wszystko wskazuje, że od strony technicznej głównym zwycięzcą wyborów w Stanach Zjednoczonych jest WordPress. Sukces o tyle duży, że strona kampanii Donalda Trumpa, która oparta była na Expression Engine, została zhackowane 27 października.

WordPress Powered Almost Every Contest in the US Elections

Yoast przygotował świetny przewodnik o Open Source, idealny dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę. Przy okazji dowiecie się, jaki wpływ ma Yoast na rozwój WordPressa.

Open source: Better solutions and a more inclusive society

W końcu WPGraphQL doczekał się wersji 1.0. Zajęło to 4 lata. Co ciekawe, wersja 1.0 nie wiąże się z jakimiś poważnymi zmianami – jest bardziej symboliczna i ma pokazać, że wtyczka jest stabilna. Dodatkowo w końcu można ją zainstalować z oficjalnego repozytorium WordPress`a.

Announcing WPGraphQL v1.0

Bardzo ciekawa dyskusja pomiędzy Nathanen Wrigley i Davidem Waumsley odnośnie wykorzystywania FOMO w marketingu. Osobiście jest ogromnym przeciwnikiem i uważam, że opieranie marketingu na jakimkolwiek zaburzeniu jest po prostu złe. Warto jednak posłuchać argumentów obu stron.

FOMO V No FOMO

Kinsta uruchomiła Application Monitoring Tool, czyli narzędzie do dokładniej analizy, co dzieje się pod maską naszej strony. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób namierzyć problemy na naszej stronie.

Zero hassle performance monitoring for WordPress