W3C po wielu latach przejdzie całkowitą przebudowę. Bardzo poważnym problemem był wybór nowego CMSa, na którym oparty będzie serwis. Ostatecznie wybrało Craft CMS, a w poniższym artykule Studio 24 tłumaczy czemu.CMS selection report

Yoast zatrudnił Francescę Marano jako WordPress Core Team Lead. Warto też przypomnieć, że firma ostatnio zatrudniła dwóch kontrybutorów do WP.

New WordPress core team lead: Francesca Marano

10 Web pochwaliło się narzędziem, które potrafi przekonwertować każdy HTML do Elementora w kilka minut. Oczywiście wszystko dzięki sztucznej inteligencji. O ile dostrzegam sens takich narzędzi (szybka konwersja HTML do WP) o tyle moje próby z konwersją WordPressówki pokazały, że nasza praca jest wciąż niezagrożona.

AI Website Builder

Cloudflare pokazuje jak przyspieszyć serwowanie treści za pomocą Automatic Platform Optimization. Wg twórców pozwoli to nie tylko na rozrzucenie treści po świecie, ale też odpowiednie czyszczenie cache’a kiedy nastąpią jakieś zmiany na stronie.

Building Automatic Platform Optimization for WordPress using Cloudflare Workers

WordPressówka nie zwalnia. W październiku ukazał się 100-tny numer naszego biuletynu. W związku z tym postanowiliśmy zrobić coś więcej. Uruchomiliśmy WordPressówkę w wersji anglojęzycznej o nazwie WP Owls. WP Owls publikowane będzie we wtorki. Zachęcamy Was oczywiście do lajkowania i szerowania także WP Owls, aby Wasi znajomi lub koledzy z pracy w innych krajach mogli poznać nowy serwis.

WP Owls

Bardzo interesujący artykuł, który pokazuje czego ludzie pracujący zdalnie mogą nauczyć się od społeczności Open Source. Część punktów wydaje się bardzo oczywista, ale z drugiej strony widzę ile firm ma problemy właśnie z takimi dziedzinami jak asynchroniczna komunikacja, zaufanie czy poczucia wspólnoty.

5 Remote-work Lessons From the Open-source Community

W WordPress 5.6 miało zadebiutować sporo poważnych zmian związanych z Gutenbergiem oraz widokiem widgetów. Jednak nie zobaczymy tych planowanych zmian w tym nowego ekranu widgetów. Dlaczego? Po prostu zabrakło dopracowania szczegółów. Na obecną chwilę wszystko wskazuje, że nowy widok edycji widgetów pojawi się w WP 5.7.

WordPress 5.6 Release Team Pulls the Plug on Block-Based Widgets

Kiedyś front-end developer był osobą od HTML, CSS i pewnych podstaw JS. I można powiedzieć, że główną odpowiedzialnością takiej osoby było przerobienie pliku PSD do HTML (w miarę piksel w piksel). Wszystko się jednak zaczęło zmieniać i coraz więcej zadań zaczęło spoczywać właśnie na barkach front-end developerów. I właśnie o tych nowych obowiązkach opowiada Chris Coyier .

The Widening Responsibility for Front-End Developers

Big Orange Heart zaprasza 22 stycznia na WordFest, czyli 24 godzinną, ogólnoświatową konferencję online poświęconą WordPressowi. Warto zaznaczyć, że poszukują prelegentów, więc jeżeli chcecie podzielić się swoją wiedzą to warto wysłać swoje zgłoszenie.

The festival of WordPress – WordFest


WordPressówkę przygotował dla Was Maciej Palmowski z serwisu WordPressówka.pl


Posłuchaj nas!