Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią. W końcu wykorzystywany przez ponad 37% wszystkich stron w internecie posiada dookoła siebie wyjątkową społeczności na całym świecie. To dzięki niej CMS ten jest w stanie rozwijać się w tak szybkim tempie pozostawiając konkurencję daleko w tyle. Specjalnie dla Was dzisiaj pierwszy, pilotażowy odcinek przeglądu, co w świecie WordPress piszczy, od zaprzyjaźnionego serwisu WordPressówka.

To dzięki ludziom, którzy dzielą się na co dzień swoją wiedzą i rozwijają kod WP, powstała WordPressówka. Będąc częścią tej niesamowitej społeczności, co tydzień zbieramy dla Was najciekawsze newsy. Znajdziecie informacje skierowane nie tylko do developerów, ale również designerów, copywriterów oraz blogerów.

Na łamach Dailyweb chcemy podzielić się z Wami najważniejszymi wiadomościami z ostatniego miesiąca.

Oto, co wydarzyło się w świecie WordPressa w czerwcu 2020:

WordPress w zeszłym miesiącu świętował swoje siedemnaste urodziny. Wszystkiego najlepszego dla Mike’a i Matta i wszystkich osób, które miały swój udział w rozwoju WP.

Celebrate Seventeen

Bardzo ciekawy artykuł opowiadający o tym jak Automattic płaci swoim pracownikom, a konkretnie, że płaci im tak samo, niezależnie z jakiego kraju pochodzą. Osobiście miałem okazję usłyszeć „zapłacimy Ci mniej, bo jesteś z Polski”, więc postawa Automattic bardzo mnie cieszy.

How Automattic pays its remote employees across different geographies

Carbon Offset jest pluginem, który podpowie jaki wpływ na środowisko ma Twoja strona. Nie będą to najdokładniejsze wyliczenia, ale może niektórym otworzy to oczy i zachęci do dodatkowej optymalizacji.

New Carbon Offset Plugin Aims to Make WordPress Sites More Eco-Friendly

4-6 czerwca odbył się WordCamp Europe online. Bilety „kupiło” ponad 8000 osób, a 2000 zarejestrowało się na contributor day.

Osobiście jestem pod wrażeniem jak sprawnie udało się to zorganizować. Jednak o wiele bardziej nie mogę się doczekać 2021 i wizyty w Porto.

Thank you and goodbye from WCEU 2020 Online!

Agencja Moove wybrała najciekawsze, ich zdaniem, prezentacje z WordCamp Europe 2020. Jest to o tyle fajne podsumowanie, że zgadzam się z nimi w 100% i też bym wybrał właśnie te.

Our Favourite Talks From WordCamp Europe 2020

Delicious Brains zebrali w jednym miejscu wszystko, co wiedzą o wordpressowych bazach danych.

The Ultimate Developer’s Guide to the WordPress Database

WP Engine postanowiło wprowadzić nas w świat full site editing.

Full Site Editing: What You Need to Get Started

WordPress w końcu doczekał się wbudowanych sitemap. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że nad tym projektem wspólnie pracowały osoby z Yoast oraz Google.

Co prawda na obecną chwilę część rzeczy nie jest jeszcze obsługiwana, np. mapa obrazków, ale albo z czasem zostanie to wprowadzone, albo powstaną wtyczki rozszerzające funkcjonalność.

Merge Announcement: Extensible Core Sitemaps

Gutenberg Forms jest po prostu wtyczką za pomocą której możemy tworzyć formularze. Ciekawe w niej jest jednak to, że układ formularza tworzymy za pomocą Gutenberga.

WordPress Form Builder Plugin – Gutenberg Forms – Gutenberg Forms

Na blogu Yoasta pojawił się artykuł o tym jaka jest wordpressowa społeczność. A jest ona naprawdę wyjątkowo otwarta i przyjazna.

The welcoming community of WordPress


Autorem artykułu jest Maciej Palmowski z serwisu WordPressówka.pl