Na wstępie wytłumaczę, że oczywiście nie omawiamy oprogramowania WordPress – CMS (WordPress.org), ale stronę zarządzaną przez twórców platformy (WordPress.com).

wordpress com vs wordpress org

WordPress.com jest platformą przygotowaną dla użytkowników, nieposiadających wiedzy programistycznej. Platforma nie wymaga posiadania własnego hostingu oraz nie trzeba się martwić aktualizacjami i zabezpieczeniami swojej witryny. To wszystko za użytkownika zrobi zespół WordPressa. Oprócz hostingu i zabezpieczeń witryny w darmowej wersji otrzymujemy jeszcze: nieograniczoną bazę danych, automatyczne aktualizacje, statystyki, ranking blogów oraz wpisów. Jeśli wymagamy już trochę więcej od naszego systemu, to konieczne będzie wykupienie abonamentu.

Wracając do głównego tematu, WordPress.com zyska możliwość dodania wtyczek oraz motywów firm trzecich. Otwiera to zupełnie nowe możliwości, ale też naraża na nowe niebezpieczeństwa.

Nie od dziś wiadomo, że zdarzają się felerne wtyczki, zawierające złośliwy kod. Można pomyśleć, że twórcy systemu wpuszczają konia trojańskiego do swojego produktu, ale chyba znaleźli rozwiązanie na ten problem.
Do tej pory w WordPress.com wszystko było połączone, działało wspólnie. Po zmianach, wtyczki oraz motywy mają być instalowane na zasadzie „piaskownicy”, czyli wydzielona zostanie część systemu przeznaczona, ze względów bezpieczeństwa, do odseparowanego uruchamiania programów, które są nieprzetestowane lub niezaufane, lub pochodzą od niezaufanych stron trzecich. Brzmi dobrze, zobaczymy co pokaże rzeczywistość.

Podsumowując, platforma WordPress.com zrobiła spory krok do przodu. Z pewnością pojawią się nowi subskrybenci usługi. Na koniec istotna informacja – wtyczki i motywy będą dostępne tylko w płatnym planie, ale za to użytkownik otrzymuje pełne wsparcie w instalacji oraz konfiguracji wspomnianych dodatków.