Pierwsza duża aktualizacja WordPress w tym roku jest już oficjalnie dostępna.

WordPress stale się rozwija, a aktualnie obsługuje już ponad 40% stron. Oznacza to, że twórcy muszą się mocno starać, aby zapewnić nie tylko elastyczność swojego CMS, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Co chwilę pojawiają się jakieś dziury w bezpieczeństwie, co nie wpływa pozytywnie na PR WordPressa. Nic dziwnego: wtyczki są w większości darmowe, a to one są źródłem zagrożenia dla właścicieli stron. Warto zatem aktualizować wtyczki, jak i WordPressa, a w tym może pomóc najnowsza wersja WP, określana jako „Esperanza”.

WordPress 5.7 “Esperanza” – lista zmian

Wizualne zmiany są od razu widoczne, bo WordPress 5.7 niesie ze sobą odświeżenie kolorów użytych w Kokpicie. Są to zmiany kosmetyczne, ale widoczne.

Od kilku dni walczymy z WordPressowym Gutenbergiem, ale łatwo i przyjemnie nie jest

Edytor blokowy jeszcze łatwiejszy

Tak przynajmniej zapewnia WordPress. Ikonki służące zmianie rozmiaru czcionki znajdują się teraz w bardziej przystępnym miejscu, bez konieczności wykonywania wielu kliknięć w celu dotarcia do nich.

WordPress dalej stara się pomagać laikom w obsłudze CMS. Nowa wersja usprawnia kolejne funkcje, które pozwalają na więcej zmian bez konieczności pisania kodu. Bloki typu Cover od teraz mogą być rozciągnięte na całe okno, co wcześniej wymagało grzebania w kodzie. Bloki przycisków natomiast można ustawić w dwóch wersjach: pionowej albo poziomej. Również ikonki społecznościowe można teraz dowolnie modyfikować.

WordPress: posiadasz wtyczkę Ninja Forms? Natychmiast ją zaktualizuj – duża luka w ponad 1 mln witryn

Łatwiejsze włączenie HTTPS na stronie

WordPress pozwala teraz w prosty sposób, za pomocą jednego kliknięcia przełączyć witrynę z trybu HTTP na HTTPS. Wcześniej trzeba było się trochę pobawić, a w wielu przypadkach używać dodatkowych wtyczek. Teraz WordPress sam zaktualizuje adresy URL na całej stronie.

Ładowanie iframe w lazy load

Tak, od teraz można ustawić lazy load dla elementów osadzonych w iframe. WordPress z automatu doda atrybut loading = „lazy” do tagów iframe, jeśli określono zarówno szerokość, jak i wysokość.

Aktualizacje powinny być dostępne w Kokpicie. Zalecane jest oczywiście wcześniejsze wykonanie kopii zapasowej.