WordPress 5.1 RC2 już dostępny. Zobacz listę zmian

WordPress 5.1 RC2 już dostępny. Zobacz listę zmian

Opublikowano 19.02.2019 12:45 -


Programiści WordPress przyzwyczaili nas ostatnio, że nie próżnują. Kolejne wersje, poprawki poprawek, czy też falstarty popularnego CMS-a pojawiają się niczym grzyby po deszczu. Nie tak dawno temu wyszedł WordPress 5.0, następnie szereg poprawek do niego, a już dzisiaj pojawiła się wersja 5.1 RC2.

Release Candidate, czyli najprościej to ujmując: „kandydat do wydania”, zawiera sporo zmian i poprawek. Według zapowiedzi ekipy programistów oficjalna wersja WordPress 5.1 ma pojawić się w czwartek, 21 lutego. Wypuszczenie dwa dni wcześniej RC2 co prawda nie wyklucza premiery w terminie, ale daje dużo do myślenia na temat stabilności wersji. Inżynierowie WordPress zapraszają do testów i dzielenia się opiniami. Wtyczkę Beta Tester WordPress można pobrać z tego linka.

Wersja RC1 pojawiła się niecałe dwa tygodnie temu. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, że w WordPress 5.1 otrzymamy nowy motyw na 2019 rok, a także nową funkcję „Site Health”. Dzięki niej WordPress będzie wyświetlał informacje administratorom na temat działania systemu. Przede wszystkim kluczową informacją będzie wersja PHP. Zostaniemy ostrzeżeni o przestarzałych wersjach środowiska. Jeśli instalując jakąś nową wtyczkę, funkcja „Site Health” wykryje, że jest ona niekompatybilna z wersją PHP na naszym serwerze, to zablokuje taką instalację.

Oczywiście zmiany dotyczyć będą także edytora wizualnego, czyli Gutenberga. Wprowadzony od wersji 5.0 edytor ciągle jest rozwijany. Według zapowiedzi w najnowszej wersji ma on działać szybciej, a pisanie powinno być bardziej płynne. Dodatkowo otrzymamy nowe ulepszenia i więcej funkcji.

Błędy poprawione w wersji WordPress 5.1 RC2:

  • Nowe instalacje WP nie ustawiają poprawnie prefiksu tabeli bazy danych
  • Błąd http podczas otwierania narzędzi dla programistów w przeglądarce
  • Stare okno dialogowe z mediami
  • Formularz komentarza nie pojawia się po kliknięciu „odpowiedz” w komentarzach ładowanych poprzez Ajax

Co z przyszłością twórców stron opartych o WordpPress w erze Gutenberga?

Wersja 5.1 zadebiutuje według zapowiedzi twórców pojutrze, w czwartek 21 lutego 2019. Od razu przystąpimy do testowania i będziemy informować o ewentualnych problemach. Jak zawsze doradzam wstrzymanie się z aktualizacją przynajmniej do czasu pojawienia się pierwszy wiarygodnych opinii na temat nowej wersji.

Wieści z Rozładowani.pl

DailyWeb poleca Kurs Wordpress dla początkujących

Zobacz