Przyznaję się, miałem wątpliwości co do tego, czy WordPress wyrobi się z premierą wersji 5.1 w zapowiadanym terminie. Obawy moje budziło wypuszczenie trzy dni wcześniej wersji RC2. Programiści WordPressa spisali się jednak na medal i tak oto mamy premierę WordPress 5.1 Betty.

Zacznijmy może od początku: co to za nazwa: Betty? Twórcy zaznaczają, że jest to na cześć znanej wokalistki jazzowej Betty Carter. Przyznaję, że szukam powiązań z WP, ale chyba to był po prostu kaprys ekipy WordPressa, żeby dodać taką nazwę. Po wydaniu WordPressa w wersji 5.0, która to była niewątpliwie wersją przełomową, wprowadzającą blokowy edytor treści Gutenberg, czas na wersję 5.1. Pojawiło się w niej kilka nowości, a główny nacisk twórców został położony na szlifowanie niczym diamentu, wspomnianego edytora.

WordPress 5.1 Betty wprowadza Site Health

Z nowości warto wymienić Site Health, które ma zapewnić bezpieczeństwo na stronie opartej o WordPress. CMS zacznie nam teraz wyświetlać informacje na temat stabilności naszej strony, a także wersji PHP. Każda instalowana wtyczka zostanie przeskanowana pod kątem bezpieczeństwa i zgodności wersji. Jeśli pojawi się wtyczka niezgodna z naszą wersją, WordPress powstrzyma nas przed instalacją.

Gutenberg się rozwija

Dużo hałasu w grudniu ubiegłego roku narobił edytor Gutenberg. Wiele stron wyłożyło się podczas aktualizacji do wersji 5.0. Programiści WordPressa ciągle go dopracowują, kolejne poprawki szybko się pojawiały. W najnowszej wersji skupiono się na wydajności edytora. Jak zapewniają twórcy, Gutenberg będzie teraz działał szybciej, a tworzenie w nim będzie bardziej płynne. Dodają także, że każde kolejne wydanie będzie jeszcze bardziej zwiększało wydajność blokowego edytora.

Cóż, pozostaje tylko instalować wersje 5.1 na jakimś środowisku roboczych i przystąpić do testowania. Na pewno dla stron, które już mają zainstalowaną wersję 5.0, taka aktualizacja będzie kosmetyką i nie powinna „wysypać” nam witryny. Strony, które mają jeszcze wersję 4.9, powinny spróbować aktualizacji na kopii testowej, dopiero wtedy zrobić aktualizację wersji produkcyjnej.

WordPress 5.1 Betty do pobrania jest na oficjalnej stronie. Oczywiście można także dokonać aktualizacji automatycznej poprzez zalogowanie się do panelu administracyjnego strony i przejściu do opcji „Aktualizacje”. Więcej informacji na temat wydania znajdziecie na stronie producenta.