Założyciel WordPressa, Matt Mullenweg właśnie ogłosił, że najnowsza wersja CMS – WordPress 5.0 wydana zostanie 6 grudnia 2018. Pytań o najnowszą wersję popularnego CMS jest tyle, że ciężko na nie wszystkie odpowiedzieć. Jutro pojawi się długo oczekiwana „piątka”, a wraz z nią oczywiście Gutenberg.

Z tych najważniejszych zmian oczywiście należy wymienić Gutenberg, czyli nowy edytor dla WordPressa. Sama wersja CMS także nosi roboczą nazwę „WordPress 5.0 Gutenberg”, gdyż twórcy właśnie w edytorze pokładają największe nadzieje. Sam edytor tworzony jest na wzór wizualnych rozwiązań dostarczanych przez niezależne od WordPressa firmy. Wszystko ma być przyjazne dla zwykłego użytkownika, zamiast wpisywać treści w standardowe, jedno okno edycji będziemy mieli możliwość tworzenia bloków z różnymi podziałami.

Jesteś początkującym użytkownikiem WordPress? To miejsce jest dla Ciebie

Sama nazwa pochodzi od Johannesa Gutenberga, który stworzył pierwszą na świecie metodę druku na skalę przemysłową. Ideą twórców WordPressa 5.0 było stworzenie czegoś, co byłoby równie rewolucyjne co wspomniane osiągnięcia drukarza  z Niemiec.

R E K L A M A

WordPress 5.0

Najważniejsze nowinki WordPress 5.0 Gutenberg:

  • Całkowicie nowy edytor treści
  • Ograniczenie pasków bocznych, zwiększając tym samym pole edycji
  • Spis treści będzie automatycznie generowany
  • Możliwość dowolnego tworzenia bloczków i późniejszego ich rozmieszczania
  • Łatwiejsze dodawanie materiałów graficznych

Czy warto aktualizować do wordpress 5.0?

Jak przy każdej sporej aktualizacji warto wstrzymać się, chociaż kilka dni, żeby sprawdzić stabilność wersji. Dodatkowo zazwyczaj w pierwszych dniach wychodzą ewentualne luki w bezpieczeństwie. Jeśli jednak zdecydujecie się kliknąć „Aktualizuj” to oczywiście warto wykonać wcześniej kopię bezpieczeństwa zarówno plików, jak i bazy danych.

Oficjalnie WordPress 5.0 wystartuje jutro, ale od dłuższego czasu mieliśmy możliwość testowania wtyczki Gutenberg, aby wdrożyć użytkowników w działanie CMS. Oczekiwania są bardzo duże, miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie i dostaniemy jutro stabilną wersję skryptu.


Posłuchaj nas!