Wordpress 4.8 już jest! Oto lista nowości

WordPress 4.8 już jest! Oto lista nowości

Opublikowano 9.06.2017 10:09 - 20


Pisaliśmy nie tak dawno o nowościach, które czekają nas wraz z pojawieniem się wersji WordPress 4.8. Tak się składa, że jest ona już dostępna online, a ja proponuje Wam czym prędzej się zaktualizować. Naturalnie wcześniej zalecane jest posiadanie kopii bezpieczeństwa. Wersja WordPress 4.8 została oznaczona jako Evans, oczywiście od jazzowego muzyka Williama Johna Billa Evansa. A oto lista nowości, która na Was czeka po wciśnięciu przycisku: aktualizuj.

Wizualny edytor tekstu w widgetach

Widgety do tej pory umożliwiały dodanie tylko niesformatowanego tekstu. Od wersji 4.8 dostajemy okrojoną wersją edytora wpisów, ale całkowicie wystarczającą, aby odpowiednio zaprezentować zawartość w widgetach. Mamy możliwość przełączenia się między wersją wizualną a tekstową.

 

Dobranoc Internet Explorer

Smutna wiadomość, dla dziwaków, którzy jakimś cudem wielbią albo o zgrozo używają Internet Explorer w wersji  8, 9, 10. Wsparcie do nich zostało porzucone. Jeśli chodzi o przeglądarkową stajnie Microsoft – wspierana jest wersja IE 11 i naturalnie Edge.

Sprawniejsze linki w edytorze

Kolejny drobiazg, ale jakże ułatwiający życie. Przebudowano sposób wstawiania linków i ich edycji w edytorze wizualnym. Szczerze mówiąc nie miałem większych problemów z tym rozwiązaniem, ale skoro zostało to zmienione, wychodzi na to, że byłem wyjątkiem.

Nowe widżety

Kolejna, moim zdaniem świetna zmiana. Docenią ją głównie osoby, które z kodem mają nieco mniej do czynienia i wolą rozwiązania bardziej klikalne. W każdym z trzech widżetów: video, obrazkowym czy tekstowym pojawiła się możliwość wykorzystania kolejno, wstawiania video lub zdjęcia z biblioteki czy chociażby wykorzystania edytora tekstowe w widżecie tekstowym.

Nowy widżet obrazków

W tej chwili, aby dodać obrazek za pomocą widgetu, należy napisać kod HTML lub użyć specjalnej wtyczki, która zrobi to za nas. Po aktualizacji do wersji 4.8 pojawi się bardzo uproszczona opcja wrzucenia obrazka z biblioteki mediów.

 

Nowy widget wideo

Na podobnej zasadzie jak było w przypadku obrazków, widget wideo, pozwala na dodanie własnego materiału filmowego (nie zalecam obciążać WP, tak dużymi plikami) z biblioteki mediów lub wideo bezpośrednio z YouTube, Vimeo i innych dostawców obsługujących iframe za pomocą linku.

 

Nowy widget wydarzeń i wiadomości

W społeczności WP sporo się dzieje, jeśli chodzi o wszelkiej maści spotkania, wydarzenia czy inne formy grupowej aktywności. W wersji 4.8, dostępy jest narzędzie, które wyświetli nam informację o imprezach związanych z WordPressem w naszej okolicy. Ciekawe czy będzie pokazywało nasze lokalne Word Upy :-)

Jeśli z panelu administratora korzysta wielu użytkowników, to WordPress wyświetli wydarzenia z lokalizacji danego komputera.

Inne zmiany

Oprócz optymalizacji i ogólnych poprawek, zmieniono m.in:

  • panel personalizacji – będzie miał lepsze wsparcie dla większych ekranów.
  • usunięto wsparcie natywne dla formatów WMA i WMV
  • dodano API wspierające edytor TinyMCE
  • w panelu edycji użytkowników pojawi się nazwa edytowanej osoby.

Wieści z Rozładowani.pl

DailyWeb poleca Kurs Wordpress dla początkujących

Zobacz