WordPress 4.7 już jest, zobacz co nowego

WordPress 4.7 już jest, zobacz co nowego

Opublikowano 7.12.2016 8:59 - 3


Zgodnie z zapowiedziami, nowy WordPress stał się oficjalnie dostępny do pobrania. Nowa wersja nosi nazwę, jak to zwykle bywa – od imienia i nazwiska znanego muzyka Jazzowego, a tym razem padło na Vaughan (Sara Vaughan). Nowości jest sporo, jednak to co mnie niepokoi, to jest także dużo problemów po samej aktualizacji.

Zacznijmy jednak od rzeczy lekkich i przyjemnych, czyli co właściwie nowego w tej wersji?

Twenty Seventeen

twenty-seventeen

Nowy motyw, dla nowej wersji. Wspominałem o nim już kilka miesięcy temu, o detalach możecie poczytać tutaj:

Przed Wami nowy motyw domyślny dla WordPress: Twenty Seventeen

Najważniejszą zmianą jest to, że nie ma on charakteru motywu blogowego jak to było dotychczas. Postawiono tutaj na stronę typowo biznesową, czyli generalnie nuda, bo kto właściwie robi strony wizytówki w dobie wszechobecnych blogów? Tutaj możecie obejrzeć jego próbkę.

Panel Administracyjny w wielu językach

To także nowość, o której Was miałem okazje informować. Wersja 4.7 przyniesie także ze sobą możliwość zmiany języka dla każdego użytkownika indywidualnie, zgodnie z jego preferencjami. Będzie zdecydowanie wygodniej dla zespołów międzynarodowych, zaś sama zmiana będzie realizowana z poziomu ustawień konta użytkownika.

W WordPress 4.7 panel administracyjny w wielu językach!

Video nagłówki

To kolejna nowość, którą ciężko mi sobie wyobrazić. Cieszy to jako alternatywa dla dotychczasowego rozwiązania. Jak to w praktyce będzie wyglądać? Prawdopodobnie tak, jak prezentuje to poniższy gif. Opcja dostępna z poziomu customizera.

Modyfikacja i podgląd plików CSS

To jedna z najciekawszych nowości nadchodzącej wersji. W wersji 4.7 możeciemodyfikować kod CSS swojego motywu, gdyby oczywiście zaszła taka potrzeba, a dodatkowo macie możliwość zobaczenia podglądu swoich zmian.

Podgląd plików PDF

Teraz podczas uploadu pliku w formacie .pdf, pojawi się przyjazny dla oka podgląd pliku. Prosto, ale jak zwykle funkcjonalnie.

Zarządzanie masowymi operacjami

To także zmiana, która zapowiada się naprawdę smacznie. Od wersji 4.7 można obsłużyć zarządzanie dodatkowymi akcjami przy wszelkich listach (postów/stron).

custom-bulk-action-screenshot

Ponadto

  • Przykładowe treści i zarządzanie stronami w personalizatorze
  • Kilka nowości dla developerów motywów
  • Content API
  • reszta tu.

Pamiętaj

Przy każdej aktualizacji istnieje ryzyko, że Twoje ulubione wtyczki przestaną działać. Zanim dokonasz aktualizacji, zrób backup swojego WP, by uniknąć niepotrzebnych nerwów. O ile aktualizacje core systemu nie zepsują, o tyle z wtyczkami niestety może być różnie.

Wieści z Rozładowani.pl

DailyWeb poleca Kurs Wordpress dla początkujących

Zobacz