Wordpress 4.6 "Pepper" już jest - sprawdź co nowego

WordPress 4.6 “Pepper” już jest – sprawdź co nowego

Opublikowano 17.08.2016 8:32 - 1


Nowa wersja WordPress już jest. Tym razem o nazwie Pepper, która bez zmiany została zaczerpnięta wprost od pseudonimu saksofonisty: Parka Fredericka  “Pepper” Adamsa. Zmiany jak zwykle dość kosmetyczne, chociaż smaczków nie zabraknie. W tym wydaniu szczególnie interesująco zapowiada się rezygnacja z zewnętrznych fontów, na korzyść wydajności. To jednak nie koniec interesujących zmian. Moim faworytem, mimo że wyobrażam sobie życie bez niego, jest z pewnością walidacja uszkodzonych linków, którą zapowiadaliśmy już jakiś czas temu:

Sprawdzanie uszkodzonych linków

Nowy WordPress 4.6 będzie sprawdzał poprawność linków

Pomysłów na to rozwiązanie było kilka, począwszy od automatycznego sprawdzania każdego linka i odpowiedniego formatowania w przypadku wykrycia, że strona docelowa nie działa. Ostatecznie pozostał kształt widoczny na poniższym zrzucie. Użytkownik będzie miał możliwość sprawdzenia każdego umieszczonego linka, za pomocą doskonale Wam już znanego tooltipa, w którym pojawi się możliwość sprawdzenia linka, ale tylko na żądanie użytkownika.

wordpress-broken-link-checker

Natywne fonty

native-fonts-2000

Pierwsza poważna zmiana fontów została zaprezentowana w wersji 3.8. Wówczas zdecydowano na zastosowaniu Googlowego fontu o nazwie Open Sans. W wersji 4.6 zrezygnowano z tego pomysłu, a głównym powodem miało być uniezależnienie się od zewnętrznych serwisów. To oczywiście ma sens, bo wspomniany font musiał zostać wczytany z zewnętrznego serwisu, a tajemnicą nie jest że ma to oczywiście wpływ na wydajność. Na Windowsie zmiana fontów jest bardzo odczuwalna, inaczej jednak sprawa się ma w przypadku systemu operacyjnego od Apple. Od wersji 4.6, WordPress będzie używał fontów systemowych. Tak mniej więcej będzie się prezentował (macOS):

wp-admin-system-fonts-ubuntu-ff-arch-linux-1024x970

Nowy sposób zarządzania wtyczkami i motywami

update

Dotychczas przy instalacji wtyczek, motywów czy ich aktualizacji pojawiał się widok aktualizacji. Od wersji 4.6 zostanie zaimplementowany nowe narzędzie, które pozwoli na instalacja czy aktualizacje jednym kliknięciem, bez konieczności przeładowania strony. Przykład poniżej:

shinyupdates
źródło: wpbeginner.com

Usprawniony automatyczny zapis

Założę się, że nie raz czy nie dwa przytrafiło Wam się przywracać kopie wpisu w WordPress. Mi wielokrotnie ta opcja uratowała tyłek, szczególnie kiedy dość często miałem awarie prądu, pracując jeszcze na komputerze stacjonarnym. System automatycznego zapisu także doczekał się drobnej aktualizacji, a to w praktyce oznacza, że WordPress będzie nas informował o najświeższej zachowanej kopii wpisu.

 DEV

  • Tłumaczenia będą automatycznie zaciągane do Twojego WordPress jeśli tylko będą dostępne w oficjalnym źródle
  • Resource Hints – mają usprawnić prędkość wczytywania strony przez przeglądarkę
  • Rozbudowane: Meta Registration API
  • Zaktualizowane API Customizera.
  • Zaktualizowane biblioteki: Masonry 3.3.2, imagesLoaded 3.2.0, MediaElement.js 2.22.0, TinyMCE 4.4.1, and Backbone.js 1.3.3.

Podsumowanie wszystkich zmian


Każdy update do kolejnej wersji ma swojego bohatera. Myślę, że w tym przypadku można wskazać na system sprawdzania uszkodzonych linków. Zastanawia mnie tylko jego realna przydatność, bo przydać się może tylko przy literówkach przy podawaniu adresu, a umówmy się – adresy są z reguły kopiowane. Bardziej użytecznym rozwiązaniem z pewnością byłoby sprawdzanie po pewnym czasie, czy linki które zostały podane – jeszcze działają. Nie ma co jednak marudzić, trza przetestować :-)

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację

DailyWeb poleca Kurs Wordpress dla początkujących

Zobacz