Wordpress 4.5 już w kwietniu, zobacz co nowego!

WordPress 4.5 już w kwietniu, zobacz co nowego!

Opublikowano 1.03.2016 9:27 - 1


Z każdym kolejnym numerkiem WordPress targają mną emocje. Z jednej strony nie mogę się doczekać cóż nowego dla nas społeczność tego fantastycznego narzędzia przygotowała, z drugiej jednak pojawiają się obawy. Czego dotyczą? Kompatybilność z aktualnymi wtyczkami czy szablonem. Póki co, odpukać większych przygód przy aktualizacjach nie miałem i szczerze mam nadzieję, że tak pozostanie. Teraz twórcy zapowiedzieli premierę wersji 4.5, która powinna pojawić się 12 kwietnia. Zobaczmy cóż nowego?

Podgląd responsywności szablonu

W nowej wersji sporo ciekawostek i smaczków. Jedną z nich z pewnością jest możliwość podglądu responsywności wybranego szablonu. Co to oznacza w praktyce? Z poziomu Customizera (dostępnego w zakładce Wygląd) będziecie mogli wybrać jeden z trzech przedziałów responsywności i zobaczyć jak będzie prezentował się wybrany szablon. Gif poniżej doskonale to prezentuje (klik!):

customize-device-preview

Obsługa logo

To w zasadzie dość nieprawdopodobne, że dopiero tak elementarny ficzer zawitał do WordPress. W końcu jedni mają lepsze, inni mają gorsze, inni zmieniają niebawem (np. My!), ale zawsze ono występuje – logo. W nowej wersji WordPress pojawi się natywna opcja obsługi logo, a to znaczy że z poziomu wspomnianego wcześniej Customizera będziecie mogli ustawić własne logo bez grzebania w kodzie. To doskonała wiadomość, bo takie opcje były głównie zarezerwowane dla szablonów komercyjnych, czas na zmiany!

theme_logo_support

Wygodniejsza edycja linków

Czas na kolejny drobiazg, ale z pewnością wszyscy docenią jego obecność: to możliwość sprawniejszej edycji linków (CTRL+K lub CMD+K [MAC]). Teraz zamiast klikać w ikonę kotwicy by wyedytować link, wystarczy zrobić jak na gifie poniżej (klik):

wordpress-4-5-links-edit

Nowe skróty w edytorze tekstu

Szczerze mówiąc bardzo się cieszyłem, kiedy dodano formatowanie tekstu w edytorze za pomocą konkretnych skrótów, ale z perspektywy czasu raczej nie zdarza mi się z nich korzystać. Jeśli jednak Wy sobie je cenicie w pracy na codzień, to mam dla Was dobrą wiadomość, bo twórcy dodali nowe skróty formatowania takie jak bold, italic czy code, sposób działania na poniższym gifie (klik):

wordpress-4-5-editor

Odświeżony panel komentarzy

A dokładnie to ich moderacji. Dodano możliwość edycji i interpretowanie wszelkiej składni HTML. Będzie on wyglądał mniej więcej tak jak na zrzucie poniżej:

comment

Optymalizacja zdjęć nawet do 50%

Ta opcja zapowiada się zdecydowanie najbardziej ciekawie. Wedle deklaracji twórców, WordPress będzie automatycznie redukował nawet do 50% objętości plików graficznych bez zauważalnej straty na jakości. Jestem tym bardziej ciekawy, czy wtyczka WP-Smush.IT będzie jeszcze potrzebna?

Cóż poza tym?

Zmiany sięgną także części typowo developerskiej. Znajdziecie je tutaj.

Cały czas do przodu!

Tak jak powiedzieli, tak zrobili. Czyli systematycznie kładziony nacisk na Customizera, to zdecydowanie dobry pomysł, szczególnie dla użytkowników WordPress, którzy nie chcą grzebać w kodzie, bo albo się na tym nie znają, albo zwyczajnie nie chcą. Prócz tego jak zwykle kilka ciekawych smaczków, nigdy nie pozostawiają nas na lodzie. Nie ukrywam, że zawsze mam swojego faworyta jeśli chodzi o nowe ficzery, a w tym razem zdecydowanie zaintrygrowała mnie optymalizacja pików graficznych, którą z pewnością gruntownie przetestuje, przyrównując ją do popularnego WP Smush IT. Kwietniu, nadchodź!

Wieści z Rozładowani.pl

DailyWeb poleca Kurs Wordpress dla początkujących

Zobacz