Nowy WordPress planowany jest na 18 sierpnia, jednak jak sami wiecie, nie należy się przywiązywać do tego terminu. Doświadczenie pokazuje standardowe obsuwy w granicach 7-10dni. Zmiany jak zwykle będą kosmetyczne lub mniej istotne, natomiast na ich podstawie można wskazać kilka obszarów zmian w nowej wersji. Przede wszystkim developerzy pragną się skupić na urządzeniach mobilnych, interfejsie administracyjnym, ulepszeniu obsługi haseł czy nacisk na ostatnio mocno rozwijanego Customizera (do personalizacji szablonów). Pierwsze dwa tematy spina klamrą optymalizacja panelu administracyjnego na urządzeniach mobilnych, tutaj prócz usprawnień responsywności, wiele więcej twórcy nie zdradzili.

Nowe hasła

Zmiany mają dotknąć także obsługi haseł w panelu administracyjnym. Twórcy chcą iść z aktualnym trendem UXowym, likwidując podwójne pola hasła. Pojawi się prawdopodobnie tylko jeden input, do uzupełnienia z możliwością wyświetlenia hasła, które zostało podane przez użytkownika. Ponadto padła także propozycja, by w miejscu który pojawia się miernik siły hasła, prócz informacji o sile hasła, wyświetlały się komunikaty – co należy zrobić, by hasło było bezpieczniejsze.

Personalizacja szablonu – jeszcze lepsza

Twórcy zwiększają systematycznie znaczenie narzędzia do personalizacji szablonu. To bardzo dobra wiadomość, bo całe sterowanie szablonem winno być możliwie umieszczone w jednym miejscu. Tym razem zmiany, które dotkną Customizera będą kosmetyczne, ale za to bardzo wygodne. Otóż planowane jest przebudowanie podglądu konfigurowanego szablonu w taki sposób, by po zmianach dokonanych przez użytkownika przeładowywał się tylko element zmieniony, a nie cała strona. Ponadto planowana jest obsługa wersji roboczych zmian czy blokady edycji. Pomysłowe.

Niewiele tego, jak na kilka miesięcy oczekiwania na nową wersje. Oczywiście lista zmian może ulec zmianie, a to co powyżej to tylko pomysły. Pomysł z przebudową mierzenia siły hasła z podpowiedziami, to dobry kierunek. Z mojego doświadczenia spotkań z początkującymi użytkownikami WordPress, hasło to spory problem. Zgodnie z trendem duży nacisk na Customizera, co także cieszy, gdyż obsługa szablonów, szczególnie tych komercyjnych, to bardzo często ekwilibrystyka na najwyższym poziomie.


Posłuchaj nas!