Harmonogram prac

Jeśli chodzi o daty, to wygląda to mniej więcej tak jak w tabelce, przynajmniej w teorii. W praktyce o ile terminy wydania wersji beta pewnie będą się zgadzać, to znając życie sama wersja produkcyjna i jej premiera może zostać przesunięta.

1 lipiec 2015Beta 1.
8 lipiec 2015Beta 2.
15 lipiec  2015Beta 3.
22 lipiec 2015Beta 4.
29 lipiec 2015Release candidate.
18 sierpień 2015Planowane wypuszczenie WordPress 4.3.

Menu w Customizerze

Systematycznie, co każdy update WordPress zyskuje na sile słynny Customizator. Czyli funkcjonalność, która odpowiedzialna jest za dopasowanie wyglądu naszego bloga/serwisu. Tym razem dodana została możliwość z poziomu Wygląd -> Personalizacja, możliwość zarządzania menu.

Jej zastosowanie będzie o tyle wygodne, że użytkownik projektując układ swojego menu za pomocą metody drag’n’drop będzie miał na żywo podgląd swojej stronie  w prawej części okna.

menus-customizr

Sądząc po trendzie przenoszenia wszystkiego do okna personalizacji, jestem przekonany, że niebawem zobaczymy tam edytor kodu… na żywo :-)

Tworzenie Favicony

Do tej pory, by dodać słynną favicone (czyli ikonę naszej strony, znajdującą się w pasku adresu, po jego lewej stronie), potrzebne były zewnętrzne wtyczki. Od wersji 4.3 problem się skończy, ot z prostego powodu, że w samego WordPress zostanie wbudowana opcja zarządzania tym elementem. W związku z tym, gdy przejdziesz do ustawień swojej strony, pojawi się nowa opcja, która będzie wyglądała mniej więcej tak:

źródło: wpbeginner.com
źródło: wpbeginner.com

Prócz oczywiście dodania samej ikony, będziesz miał także możliwość jej wycięcia, w sposób Tobie odpowiadający.

Nowe hasła

Twórcy zmienili także nieco moduł obsługujący hasła. W poprzednich wersjach po założeniu użytkownikowi konta przez administratora, było pole checkbox do zaznaczenia, by hasło przesłać wskazanemu użytkownikowi na mejla. Teraz zamiast czystego tekstu, nowy użytkownik otrzyma link do wygenerowania hasła.

źródło: wpbeginner.com
źródło: wpbeginner.com

Zmieniony został także moduł przypominania hasła. Po wybraniu odpowiedniego linka, nowe hasło zostanie automatycznie zasugerowane.

źródło: wpbeginner.com
źródło: wpbeginner.com

I teraz najlepsze…

Umówmy się, że to co powyżej, to zmiany symboliczne, a przynajmniej takie które u mnie nie powodują radości na twarzy (tak jak było chociażby z trybem bezrozproszeniowym). Zmiany dotkną także samego edytora w którym tworzycie treści i… ta zmiana bardzo mi się podoba. Otóż kiedy tworzycie tekst, w ruch idą klawisze. Gdy jednak trzeba fragment stworzonego tekstu sformatować i usilnie chcemy to zrobić to w trakcie tworzenia tekstu, to należy dodatkowo chwycić za mysz (lub skrót klawiszowy jeśli istnieje) i wybrać opcję formatowania, a to ostatecznie spowalnia naszą pracę.

Twórcy wyszli nam na przeciw i stworzyli możliwość wykorzystania znaczników, które będą wywoływały konkretną opcję formatowania. Dla przykładu:

  • Użycie * lub – stworzy nieuporządkowaną listę
  • Użycie 1. utworzy uporządkowaną listę.
  • Użycie # stworzy znacznik h1. ## utworzy h2, ### utworzy h3 i tak dalej
  • Uzycie > utwory cytat.

Co najważniejsze, znaczniki będą interpretowane w locie, w związku z tym po zastosowaniu odpowiedniego klawisza, od razu wybrany element zamieni się na cytat, listę czy znacznik h1. Szczerze mówiąc, nie mogę się doczekać i inni power userzy, pewnie też.

źródło: wpbeginner.com
źródło: wpbeginner.com

Zmiany dotkną także aspekty mniej widoczne, typowo deweloperskie, ale do nich wrócę kiedy nowy WordPress 4.3 pojawi się już oficjalnie, bo ich lista może się dynamicznie zmieniać. Ciesze się na premierę nowego WP, właśnie głównie ze względu na obsługę wspomnianych znaczników, będzie zdecydowanie wygodniej i bardziej komfortowo, a póki co pozostaje liczyć, że wszelkie obsuwy, które raczej z pewnością wystąpią, nie będę zbyt odległe.