Wordpress 4.2 już za chwilę - zobacz co nowego

WordPress 4.2 już za chwilę – zobacz co nowego

Opublikowano 25.03.2015 9:33 - 1


Kwiecień, to będzie dobry miesiąc dla wszystkich fanów platformy WordPress, dlatego że w końcu tego miesiąca pojawi się kolejna aktualizacja tego wielbionego przez miliony systemu. Planowo wprowadzone mają zostać one 22 kwietnia, ale jak już sami wiecie z doświadczenia, nie ma co się przywiązywać do tej daty, bo prawie zawsze jest obsuwa. Zmian w samym WordPress jest kilka, zacznę jednak od samego początku.

Nowe instalacje/aktualizacje

Jak do tej pory wyglądała aktualizacja wtyczki czy też wybranego szablonu w WordPress? Ikona w czarnym poziomym pasku, zlokalizowana w nagłówku informowała nas o wymogu aktualizacji. Po jej kliknięciu otrzymywaliśmy widok z którego jednoznacznie wynikało, do czego otrzymaliśmy aktualizacje. Następnie przycisk aktualizuj i pewnie nie obcy Wam widok:

Kliknij by zobaczyć plik GIF. Stara procedura aktualizacji, źródło: http://wptavern.com
Kliknij by zobaczyć plik GIF. Stara procedura aktualizacji, źródło: http://wptavern.com

Po nowemu sprawa będzie się miała zdecydowanie lepiej. Otóż wszystkie wtyczki zostaną zaktualizowane w widoku listy wtyczek bez konieczności przeładowania strony. Wystarczy wybrać opcję aktualizacji i voila (kliknij w gif by zobaczyć jak bardzo komfortowo będzie :-) ). Co ciekawe, nowy sposób aktualizacji nie dotknie kwestii szablonów. Te pozostaną w niezmienionym kształcie, jako że developerzy pragnęli się skupić wyłącznie na wtyczkach.

Aktualizacja wtyczek w WordPress 4.2. Źródło: wptavern.com
Aktualizacja wtyczek w WordPress 4.2. Źródło: wptavern.com

Zmiany także dotyczyć będą instalacji nowych wtyczek z repozytorium WordPress. Analogicznie do powyższych przykładów, nie będzie konieczne przeładowanie strony, by dokończyć proces instalacji.

Instalacja nowych wtyczek w WordPress 4.2. Źródło: wptavern.com
Instalacja nowych wtyczek w WordPress 4.2. Źródło: wptavern.com

Nowe, zaktualizowane emotikony

A na co to? A po co to? A komu to potrzebne? Okazuje się, że sprawa jest poważna i w związku z tym zdecydowane zaktualizować domyślne emotikony używane we wpisach, stronach czy komentarzach. Ciężko się do sprawy odnosić, gdyż jak dla mnie nie mają ona żadnego znaczenia, a nawet jeśli dla kogoś mają, to pewno będzie marudził, że się przyzwyczaił do starych. Jeśli zaliczasz się do tej drugiej grupy, marudzenie – czas start…

emojis-mobile

Wygodniejsze przełączanie szablonów

Nowa funkcja, która z pewnością docenią użytkownicy. Umożliwia ona przełączanie szablonów z poziomu widoku Wygląd -> Personalizacja. Sprawa jest o tyle ciekawa, że teraz chcąc spersonalizować wybrany przez siebie szablon, nie będzie konieczności by wychodzić z aktualnej strony, by sprawdzić personalizacje innego szablonu. Z tego poziomu będzie można (o dziwo) także zainstalować nowy szablon.

theme-switching

 

Nowe kolory panelu administracyjnego

Chyba najciekawszy punkt wszystkich zmian, które niesie ze sobą wersja 4.2. Zmieniono domyślne kolory panelu administracyjnego. Sprawa cholernie ciekawa, bo ja tam żadnej różnicy właściwie nie widzę. Niemniej odkąd jestem daltonistą, pozostaje mi liczyć na Was, że potwierdzicie mi tą zmianę ;-)

WordPress-colors-breforeafter

Widok panelu przed i po zmianach:

WordPress-wpadmin-colors-breforeafter

Nowy przycisk Press This

W sumie nigdy nie miałem okazji wykorzystać tego rozwiązania, które kryje się w panelu administracyjnym, w zakładce narzędzia. Jej działanie jest bardzo proste, gdyż po dodaniu do paska przeglądarki, zaznaczenia fragmentu tekstu na stronie internetowej i wciśnięcia wcześniej utworzonego przycisku, pozwoli nam on wybrany fragment zacytować w naszym wpisie. Czy realnie niezbędne? Dla mnie do tej pory zdecydowanie nie.

pressthis-mobile

Niemniej pojawiły się a propos tej funkcji, dwie nowości. Pierwsza powoduje, że po kliknięciu w aktualnie otwartej stronie internetowej wspomnianego przycisku, pojawi się okno z wypisem związany z bieżącą stroną. Druga zmiana dotyczy możliwości wyciągnięcia przycisku w przeglądarce na urządzeniach mobilnych.

To nie wszystko

Prócz niewielu, wyżej zaprezentowanych zmian, WordPressowi developerzy zaktualizowali ponad 70 odnalezionych błędów. Wszystko zgodnie z teorią, że tworząc kolejne 10 wierszy kodu, będziesz miał do naprawy po ich wprowadzeniu 20 wierszy ;-) Gdyby ktoś chciał je wszystkie prześledzić, istnieje oczywiście taka możliwość za pośrednictwem Bug Trackera.

WordPressowe zmiany z większości przypadków można określić bezspornie jako ewolucyjne. Wersja 4.2 doskonale wpisuje się w tą teorię, a nowe funkcje która przyniesie z pewnością spowodują delikatne zwiększenie komfortu pracy, bez jej wywracania do góry nogami, no może poza nowymi kolorami w panelu administracyjnym (to w końcu jest jakaś różnica, czy nie?) ;-)

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację

DailyWeb poleca Kurs Wordpress dla początkujących

Zobacz