Jak włączyć pisanie bezrozproszeniowe w WordPress?

Po aktualizacji do nowej wersji WordPress i przejściu do formularza dodawania nowego wpisu, pojawi się dymek z podpowiedzią. Sprawa jest dość prosta, gdyż wystarczy wybrać odpowiednią ikonkę w edytorze. Poniżej zrzut jak nowy tryb uruchomić, uwaga incepcja ;)

bezrozproszeniowy

Włącz tryb Pisania Bez Rozpraszania, a wszystkie elementy otaczające edytor treści zostaną ukryte, gdy zaczniesz wprowadzać tekst. Przesuń kursor myszy poza edytor, by ponownie zobaczyć ukryte elementy.

Gdyby wybierać głównego bohatera zmian w WordPress 4.1, to wskazałbym bez zastanowienia powyższą funkcjonalność. Z pewnością się z nią zaprzyjaźnię, a i pewny jestem, że Wy także. To jednak nie wszystko, zmian jest więcej.

Twenty Fifteen – nowy, lepszy

Wraz z nową wersja zobaczymy nowy, lepszy w mojej opinii domyślny szablon. W zasadzie w mojej opinii, fana prostoty i minimalizmu, jeden właściwie z najlepszych, które do tej pory pełniły funkcje domyślnej skórki. Jego nazwa to Twenty Fifteen, zaś jak wygląda, czym się charakteryzuje znajdziecie we wpisie, który przygotowałem kilka tygodni temu: Twenty Fifteen, nowy szablon WordPress 4.1.

twenty-fifteen

Prócz zdecydowanie lepszej stylistyki, jest jeszcze jedna rzecz, która będzie go odróżniać od poprzednich szablonów. Twenty Fifteen będzie szablonem w pełni responsywnym, czyli niezależnie od urządzenia na którym skórka zostanie uruchomiona, będzie ona wyglądać poprawnie, czytelnie. W związku z tym gwarancja, że jeśli się na nią zdecydujecie, to macie gwarancję, że Google uzna ją jako mobile-friendly i umieści stosowną informację w wynikach wyszukiwania ;-)

Manager sesji

W wraz z wersja 4.1 otrzymamy możliwość zapanowania nad sesjami zalogowanego użytkownika. Panel będzie wyglądał bardzo intuicyjne i pozwoli zabić te, które są niepotrzebne. Narzędzie zaprezentuje informacje o dacie zalogowania, czasie wygaśnięcia i z jakiego systemu operacyjnego i przeglądarki sesja została utworzona. Dostęp do managera sesji jest bezpośrednio z zarządzania konkretnym użytkownikiem z panelu administracyjnego

session-manager

Usprawniony eksport

Kilka razy miałem okazje wykorzystać wbudowaną możliwość eksportu czy import, głównie na potrzeby koleżanek i ich blogów kulinarnych, które przeniosły się na z blogspotów czy innych cudów właśnie na WordPress. Od nowej wersji twórcy dorzucą nam nowe możliwości związane z eksportem. Prócz całości wpisów, będziemy mieli chociażby możliwość wybrania konkretnej eksportowanej kategorii. Struktura eksportowanego pliku pozostanie bez zmian, gdyż narzędzie będzie wykorzystywać aktualne API.

Zupełnie nowe listy rozwijalne

Wszystkie listy rozwijalne otrzymają nowy wygląd i co najważniejsze – nowy sposób działania. Zostaną one zbudowane za pomocą narzędzia o nazwie Select2. To doskonałą wiadomość, gdyż standardowe i zwykłe pola wyboru zmienią się tzw. comboboxy, a to pozwoli na nie tylko wybór z listy, ale chociażby wykorzystanie zintegrowanej wyszukiwarki, co z pewnością wpłynie na komfort pracy. Przykład działania nowych selectboxów znajdziecie tutaj.

select2

Instalator nowych tłumaczeń

W wersji 4.0 dodano możliwość wybierania języka tłumaczenia, o które oparty jest nasz WordPress. Teraz dodatkowo będzie można z poziomu panelu administracyjnego na dodanie kolejnych wersji językowych. To rozwiązanie jest właściwie uzupełnieniem poprzedniej funkcjonalności.

Nowe tytuły

Z myślą o wtyczkach i by nie duplikować tytułów, zmieniono sposób tworzenia tagu <title></title>, więcej detali znajduje się na tej podstronie.

I nieco więcej

To w zasadzie najważniejsze zmiany dla zwykłego użytkownika WordPress. Pozostałe modernizacje WordPress’a 4.1 dotkną takich aspektów jak:

  • instalacja i aktualizacja wtyczek czy szablonów otrzyma najpewniej odświeżony interfejs
  • sposób zarządzania mediami na urządzeniach mobilnych powinien także zostać usprawniony
  • możliwość zmiany języka z poziomu ustawień

O rewolucjach raczej mowy nie ma, czysta ewolucja. Jak zawsze powtarzam przy takich okazjach, po co rewolucjonizować coś, co jest bliskie ideału? ;-)


Posłuchaj nas!