Wordpress 4.1 dopiero pojawił się w sieci, a już wiadomo o nowej, ciekawej funkcjonalności wersji 4.2

WordPress 4.1 dopiero pojawił się w sieci, a już wiadomo o nowej, ciekawej funkcjonalności wersji 4.2

Opublikowano 9.01.2015 21:10 - 2


W zasadzie, to dopiero chwilę temu pojawiła się nowa wersja WordPress 4.1. Zmiany, które ze sobą przyniosła dla mnie były jednymi z bardziej rewolucyjnych, patrząc na ostatnie publikacje. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim wypuszczenie nowego, responsywnego, domyślnego szablonu Twenty Fifteen. Nie dość, że funkcjonalny, to i jeden z ładniejszych ostatnimi czasy. O pozostałych nowościach możecie przeczytać w dedykowanym wpisie na blogu (WordPress 4.1 – co nowego?), mi zaś szczególnie do gustu przypadła funkcjonalność bezrozproszeniowego pisania (non-distraction writing). Korzystam w zasadzie z tego na co dzień tworząc kolejne wpisy, ukrywając niepotrzebne elementy interfejsu WP, ograniczając się tylko do edytora i tworzenia w nim treści. Bajka.

Mimo, że WordPress 4.1 właściwie dopiero pojawił się w sieci, to już wiadomo, co będzie stanowiło kolejną wersje tego popularnego CMSa. Funkcjonalność, która w zasadzie już dawno powinna zostać wdrożona w życie. Niemniej jak to mówią, lepiej późno niż wcale. By pokrętnie przejść do tematu, zadam Wam pytanie. Jakie są Wasze pierwsze czynności wykonywane po zainstalowaniu nowego WordPressa?

Oczywiście ustawienia konfiguracyjne, wgranie nowego szablonu i… dam sobie rękę uciąć, że kolejnym krokiem jest ustawienie przyjaznych linków. Nie zastanawialiście się, czemu defaultowo są one ustawione? Oczywiście głównym problemem jest fakt, że sam serwer może ich nie obsługiwać, ale umówmy się, w dobie taniego i funkcjonalnego hostingu jest to raczej ekstremum. Dlatego też w wersji 4.2 WordPress pojawi się automatycznie uruchamianie przyjaznych linków, jeżeli serwer będzie je obsługiwać. Ich format będzie wyglądał następująco:

[code]/%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/ [/code]

Osobiście jestem wyznawcą prostszych form (/%postname%/), niemniej jest to zdecydowany ruch ku lepszemu. Co ciekawe pomysł zrodził się w postaci ticketu na oficjalnym tracu WordPress już 7 lat temu. Jednak dopiero teraz znalazł on swój finał. Co do jego formy, bym dyskutował – niemniej grunt, że takie rzeczy są brane pod uwagę przy rozwoju WP. Według doniesień zachodnich blogów, skupiających całą swoją uwagę na WordPress, zmian jest więcej i to znanych już teraz. O nich w przyszłym tygodniu nieco więcej na DailyWeb. Wersja 4.2 planowana jest na kwiecień 2015r.

Wieści z Rozładowani.pl

DailyWeb poleca Kurs Wordpress dla początkujących

Zobacz