Wielojęzyczny instalator

wp-langselect
Zaczynając od samej instalacji, teraz kiedy będziecie stawiać nową czystą instancję WordPress, otrzymacie narzędzie za pomocą którego będziecie mogli zmienić język instalatora. Niemniej odkąd mamy język polski już spory czas w tym narzędziu, to zmiana dla nas jest w sumie niezauważalna.

Zmiana języka WordPress

wp-langselect2

Co idzie za ustawieniem języka instalatora, będzie go można także przestawić w samym Panelu Administracyjnym. Prócz tego pojawiło się ustawienie dotyczące początku tygodnia. Opcja językowa oczywiście musi być wspierana przez aktualnie używany szablon. Deweloperzy wordpressowych skórek będą mieli dodatkowe pole do popisu, a to dobra wiadomość dla nas użytkowników.

Zmiana widoku w bibliotece mediów

media-grid

Ponadto zmiany także dosięgną biblioteki mediów. Teraz wszystkie media będą umieszczone w postaci siatki (Grid View), przez co przede wszystkim zyska zagospodarowanie przestrzeni. Dotychczasowe rozwiązanie, tj. umieszczenie zdjęć w jednym wierszu przestało być wygodne kilka wersji temu. Do tego Developerzy, dorzucą nam także możliwości sortowania i wygodną wyszukiwarkę. Dla tych którzy jednak będą się upierać przy widoku jednokolumnowym, dodany został także tryb przełączania widoków, między jednym a drugim.

Edytor z przesuwanym nagłówkiem

easy-scroll-editor

Ta zmiana chyba najbardziej mnie cieszy. W WordPress 4.0 podczas pisania długich tekstów, będzie się przewijał nagłówek z narzędziami edycyjnymi. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli dany wpis ma sporo tekstu i zdjęć.

Podgląd dołączonych materiałów

embeds

Ostatnio Deweloperzy dodali możliwość podglądu dodanych galerii zdjęć w edytorze postów. Teraz to samo będzie dotyczyć dołączanych materiałów np. z Youtube.

Zmiana wyglądu instalatora pluginów

plugin-install-experience

Zmiany także objęły wygląd panelu, za pomocą którego instalujemy wszelkiej maści wtyczki. Widok w postaci kolumnowej, staje się bardziej czytelny niż dotychczasowe rozwiązanie.

I tyle

Ponadto zmiany będą także dotyczyć API, jednak jak zapewniają twórcy WordPress – będą to kosmetyczne kwestie, bez rewolucji. W sumie to muszę rzec, że jestem nieco rozczarowany zakresem zmian. W końcu przeskakuje wersja, więc spodziewałem się nieco większego zamieszania. Z drugiej jednak strony, po co zmieniać coś co jest dobre? :-)

PS Zmiany, które zaprezentowałem powyżej to faza beta, niemniej ich kształt ostateczny może być nieco inny.