Mimo tego że tzw. fora internetowe swój prawdziwy boom zdecydowanie mają już za sobą, to mimo tego te skupione wokół konkretnej tematyki nie tracą na wartości. Siłą, która napędza takie serwisy są użytkownicy i ich wzajemne opinie, doświadczenia czy porady. Dla mnie doskonałym przykładem na fachową pomoc są fora samochodowe, skupione wokół konkretnej marki, gdzie o swoim aucie można dowiedzieć się całej masy ciekawostek lub chociażby zasięgnąć opinii przed kupnem. 

Niestety często bardzo trudno odnaleźć pożądaną informację, mimo tego że znajduje się ona w sieci. Dlaczego? Nie oszukujmy się, gdy wyszukujemy jakiejkolwiek informacji – korzystamy z Google. Gdy wyszukiwarka nie znajduje informacji, przyjęło się że ona nie istnieje. Oczywiście jest to stereotyp, ale utarty i przyjęty. Google nie znajduje informacji – informacja nie istnieje. 

Problem ten dotyczy w dużej mierze właśnie wcześniej wspomnianych for internetowych, których administratorzy udostępniają forum dopiero po rejestracji. W związku z czym robot Google nie pojawi się w takim serwisie i nie udostępni zawartości forum do wyników wyszukiwania. Administratorzy for liczą na to, że przez zamknięty dostęp do forum zyskają na większej ilości zarejestrowanych osób, co niestety jest bardzo mylne. Rozumiem, że ktoś może nie chcieć udostępniać zawartości swojego forum, ale jest to strzał w kolano.

Ruch z Google to bardzo wdzięczny ruch, na tyle wdzięczny że lepiej go mieć niż go blokować.  Z pewnością właściciel forum internetowego zyska na liczniku odwiedzin i tym samym istnieje dużo większa szansa, że zyska użytkownika który trafi na jego stronę właśnie z wyników wyszukiwania. Dlatego jeśli posiadasz własne forum ZDECYDOWANIE NIE BLOKUJ do niego dostępu do odczytu i tym samym dla robota Google, zyskasz więcej, dużo więcej.

PS Gdybym miał własne forum, chętnie przeprowadziłbym test, tydzień z otwartym dostępem, tydzień z zamkniętym, ciekawe jak duża byłaby różnica w oglądalności. Może ktoś z Was chce ów test przeprowadzić?