Jedną z nowości jest generator haseł. Tak, coś takiego mamy już w Chrome kilka lat na pewno. No dobra, ale trzeba pochwalić, że wreszcie wskoczyła taka opcja do Edge od Microsoftu.

Microsoft Edge: generator haseł w nowościach

Od teraz przy wpisywaniu hasła podczas rejestracji w jakimkolwiek serwisie, Edge podrzuci nam swoje propozycje skomplikowanego hasła. Od razu zostanie ono zapisane w menagerze haseł. Co więcej, jeśli podczas logowania na jakiś serwis Edge zauważy, że mamy hasło, które jest dość łatwe, bądź też wyciekło i znajduje się w ogólnie dostępnych bazach, zaproponuje nam zmianę. Tak, będę złośliwy – Chrome też to ma.

W10 20H2 Laptop Edge Password Generator 16x9 en US

Microsoft Edge: oszczędzanie pamięci RAM poprzez uśpienie zakładek

No tutaj muszę pochwalić Microsoft i tę funkcje w przeglądarce Edge. Jeśli przeglądarka zauważy, że nasza karta/zakładka jest nieaktywna i przez nas nieużywana, to przełączy ją w tryb uśpienia. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko pamięć RAM, ale także odciąży procesor. Fajna opcja i z ciekawości przetestuję ją w praktyce.

Jeśli chcecie sprawdzić tę funkcję wystarczy przejść pod adres:

Edge://settings/system

Tam zobaczycie wszystkie opcje, a przede wszystkim ustawienie czasu, po jakim karta przechodzi w stan uśpienia. Wykluczymy również karty, które nigdy nie powinny być usypiane (np. odpalony Slack w zakładce).

Obie funkcje chwalę, szkoda, że akurat generator haseł jest tak późno, ale ta druga funkcja przekonała mnie do chwilowego powrotu do Edge w celu sprawdzenia tejże. Może zostanę?