Wirtualne okulary podbijają wojsko. Oculus Rift ma pomóc w obsłudze czołgu!

Wirtualne okulary podbijają wojsko. Oculus Rift ma pomóc w obsłudze czołgu!

Opublikowano 5.05.2014 19:32 -


Dzisiaj w ramach wieczornych ciekawostek, interesujący materiał przygotowany przez Aleksandra Lipińskiego:

Pojawienie się na rynku Oculus Rift to wydarzenie bez precedensu. Jedni określają to ogromnym skokiem cywilizacyjnym, a drudzy zwykłym gadźetem i zabawką dla najbogatszych. Prawda zapewne leży gdzieś pośrodku. Nie ulega wątpliwości, że rzecz ta nie tylko może służyć do zabawy ale także może łączyć przyjemne z pożytecznym. Błyskawiczny rozwój i cała paleta możliwości wykorzystania nowoczesnych gogli stale się zwiększa. Już nie tylko maniacy i miłośnicy gier komputerowych mogą korzystać z tego cacka.

Dziś pojawiła się informacja, że magiczne okulary podbijają Norweskie wojsko i służą pomocą w obsłudze czołgu. Niejednokrotnie oglądając film wojenny obserwowałeś jak trudno jest operować czołgiem. Potrzeba tu wyczucia oraz częstego wychylania się ze środka pojazdu, aby ocenić i sprostać ścieżce, po której się jedzie. Jeszcze trudniej jest wtedy, gdy podczas walki właz jest zaryglowany i nie ma możliwości lub też wychylenie się z pojazdu jest zbyt niebezpieczne. Norweska armia wpadła na pomysł, aby ułatwić pracę załodze czołgu i uprościć im kierowanie kolosem w bezpieczny i przyjemny sposób. Tutaj właśnie pojawia się rola okularów Oculus Rift.

Zamontowanie kamer na samym czołgu i połączenie przekazywanego obrazu do okularów. Połączone obrazy rzucają pełen i dokładny odczyt dla osoby, która ma założone gogle. Jest to na chwilę obecną tylko prototyp ale pracę nad udoskonaleniem tego trwają i może w przyszłości zobaczymy końcowy efekt, który być może będzie wzbogacany o nowe funkcje, które na polu bitwy okażą się niezbędne. Wersja demo tego wynalazku to 2 000 dolarów. Dla przykładu, tradycyjny system kamer bez wodotrysków  jest 50 razy tańszy w utrzymaniu. Niektórych kwota nie zraża i jest to zapewne znak dla firm zbrojeniowych, że przyszłość może należeć do nowoczesnych okularów, które odmienią widok doskonałego pola walki, które znamy tylko z gier wideo. Poniżej filmik z norweskiej telewizji prezentujący tego typu rozwiązanie:

Wieści z Rozładowani.pl

[s_button url="https://dailyweb.pl/szukamy-redaktorow-do-dailyweb/" target="blank" style="flat" background="#3cbe75" size="5" center="yes" radius="0" icon="icon: share-square-o"]Zobacz[/s_button]