Jak podaje TheVerge, Microsoft potwierdził autentyczność kodu i zapowiedział rozpoczęcie śledztwa w sprawie wycieku. Warto podkreślić, że jest to pierwszy raz, gdy kod trafił do ogólnego obiegu, mimo, że zaraz po premierze systemu w 2001 roku został on udostępniony wielu organizacjom rządowym i edukacyjnym.

Biorąc pod uwagę fakt, że Windows XP to dziś już raczej relikt przeszłości, prace nad rozszyfrowaniem kodu przypominają wykopaliska archeologiczne. Dzięki nim możemy poznać jak wyglądały pierwsze prace nad systemem. Wyciek ujawnił m.in. kilka niepublikowanych motywów, które firma stworzyła podczas wczesnego rozwoju XP w 2000 roku.

Jeden z nich, nazwany roboczo „Candy”, zawiera projekt łudząco przypominający interfejs Apple Aqua, zaprezentowany na Macworld Conference & Expo w 2000 roku. Chociaż motyw nie jest kompletny, charakterystyczne dla Windowsa elementy takie jak chociażby przycisk Start, zaprojektowane są tak, aby pasowały do interfejsu Aqua stworzonego przez Apple.

windows xp candy

Ostatecznie Microsoft zrezygnował z pomysłu, a Candy posłużył jedynie do zbudowania silnika motywu XP jaki wszyscy mamy w pamięci. Luna, bo taką nazwę otrzymał, choć początkowo krytykowany, szybko stał się wizytówką systemu.

Windows XP stanowi dziś ok. 1,26% światowego ruchu w internecie, co biorąc pod uwagę, że Microsoft zdecydował się na wygaszenie systemu w 2014 roku, wcale nie jest taką małą liczbą. Ponieważ wyciek kodu może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla tych, którzy wciąż korzystają z systemu, Microsoft apeluje o przesiadkę na nowsze oprogramowanie.


Posłuchaj nas!